1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
liraira [26]
3 years ago
6

I need to know the answer to this lol

Mathematics
2 answers:
asambeis [7]3 years ago
5 0
Length of GH is also 11 meters
nexus9112 [7]3 years ago
4 0
Length of GH is 17 because you swap the adt to the GH because this is a question that can trick you
You might be interested in
After Julie went to sleep, the temperature rose 6 degrees before falling twice as far as it had risen. The next morning, the tem
ahrayia [7]

Answer:

26 I think

Step-by-step explanation:

i don't really know but I think it's 26

8 0
3 years ago
If a triangle has a heig of 14 inches and base of 9 inches whats its area?
vlada-n [284]

Answer:

63 inches

Step-by-step explanation:

the formula for the area of a triangle is

a = 1/2 bh

plug in the numbers

a = 1/2(9)(14)

9 times 14 is 126

a = 1/2(126)

half of 126 (or 126 divided by 2)

area = 63 inches

8 0
3 years ago
Video games cost $23 each. Jake purchased 5 video games for $115.
11Alexandr11 [23.1K]
The equation for this is 23x5=115
6 0
3 years ago
The sum of 3 and a number is less than 5 times the number plus 2.
Leno4ka [110]

Answer:

3+x<5x+2

Step-by-step explanation:

the sum of the number 3+xis less than so 3+x<5×x+2

<em>so</em><em> </em><em>final</em><em> </em><em>ans</em><em> </em><em>is</em><em> </em><em><u>3</u></em><em><u>+</u></em><em><u>x</u></em><em><u><</u></em><em><u>5</u></em><em><u>x</u></em><em><u>+</u></em><em><u>2</u></em>

4 0
3 years ago
If f(x) =7 +4x and g(x) =1/2 what is the value of (f/g)
saw5 [17]

Answer:

10.8

Step-by-step explanation:

To find (f/g)(5), find f(5) and (g5) then divide the values.

f(5) = 7 + 4(5) = 27

g(5) = 1/2 (5) = 2.5

27/2.5 = 10.8

6 0
3 years ago
Other questions:
  • C is opposite___<br>AC<br>AC and BC
    11·2 answers
  • Lina bought a twenty-ounce bag of Yummios for $2.39. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent?
    14·1 answer
  • the jellybean jar has a radius of 4.8 cm and a height of 11.8 cm. what would be a reasonable lower limit for the number of jelly
    7·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP
    11·2 answers
  • Classify the conclusion of the hypothesis test as a Type I error, a Type II error, or a correct decision. In 1991, the average m
    5·1 answer
  • George was weighed at the doctor's office. The scale read 67.20 pounds. The doctor wrote 67.3 pounds on George's chart. Did the
    11·1 answer
  • a cell phone company charges $60.00 a month for up to 1 gigabyte of data. the cost of additional data is $0.05 per megabyte. if
    13·2 answers
  • Who knows how to do this I TRULY NEED HELP
    14·1 answer
  • Can someone pleaseeee help and if you’re correct I’ll give u brainlist! Yes or no?
    6·1 answer
  • What is the ratio 900:150:270 in its simplest form
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!