1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
riadik2000 [5.3K]
4 years ago
13

An investment of ​$93000 was made by a business club. The investment was split into three parts and lasted for one year. The fir

st part of the investment earned​ 8% interest, the second​ 6%, and the third​ 9%. Total interest from the investments was $ 7170. The interest from the first investment was 6 times the interest from the second. Find the amounts of the three parts of the investment.
Business
1 answer:
Ulleksa [173]4 years ago
8 0

Answer:

Amount of three parts of investment are

72000, 16000 and 5000

Explanation:

We have given total investment = $93000

Let the investment made by three businessman are x , y and z

So x+y+z=93000-----eqn 1

It is given interest rates are 8 % , 6% and 9 %

And time = 1 year

Total interest = $7170

So 0.08x+0.06y+0.09z=7170----eqn 2

It is given that interest from first investment is 6 times the interest from second investment

So 0.08x=6\times 0.06y

0.08x=0.36y ----- eqn 3

After solving eqn 1 eqn 2 and eqn 3

x = 72000

Y = 16000

And z = 5000

You might be interested in
Hsu Company reported the following on its income statement: Income before income taxes $302,634 Income tax expense 90,790 Net in
7nadin3 [17]

Answer:

5.79  times

Explanation:

The times interest earned ratio tells us the number of times the company's made earnings in multiple of its debt interest obligation.

The formula for times earned interest ratio is the income before interest and taxes divided by the interest expense.

income before tax is $302,634

income before interest and taxes= $302,634+$63,228=$365,862.00  

times interest earned ratio=$365,862.00/ $63,228= 5.79  times

8 0
4 years ago
Why are monitors more expensive than tvs?
timofeeve [1]
Hi friend!

The inputs,refresh rates, and pixel density.
Those things make a TV blurrier, fuzzier, and it makes it laggy when plugged in with a computer..

Hope I helped! 
8 0
3 years ago
Discuss how either good or poor quality affects you personally as a customer. Give specific examples and describe an experience
lys-0071 [83]

Answer:

Quality is the perhaps the most desired thing in a good or service, however, sometimes, as customers, we have to compromise on quality for a cheaper price.

Personally, I look for quality when I buy a laptop. I have had four laptos in my life. Two of those laptops were HP, and the two other were Lenovo.

I had a good experience with my first HP laptop, so I bought another one years later. That second HP had many technical issues only a few months after the purchase, and a year later I ended up buyina new Lenovo laptop.

That first Lenovo lasted for over 4 years until I replaced it for a new one.

In this case, the lack of quality I have personally experienced with HP has made me ditch the brand altogether.

4 0
3 years ago
On January 1, 2020, Shay Company issues $700,000 of 10%, 15-year bonds. The bonds sell for $684,250. Six years later, on January
Leno4ka [110]

Answer:

Discount on bonds issuance = $15750

Explanation:

A bond is issued at a discount when the issue price of the bond is less than the face value of the bond. This usually happens when the coupon rate paid by the bond is less than the market interest rate. To calculate the amount of discount on bonds issuance, we simply deduct the issue price from the face value of the bond. Thus,

Discount on Bonds = Face value - Issue price

As we know the face value of the bonds is $700000 and the issue price is $684250, we can calculate the discount on issuance to be,

Discount on bonds issuance = 700000 - 684250

Discount on bonds issuance = $15750

7 0
3 years ago
The range of an area where users can access the Internet via high-frequency radio signals transmitting an Internet signal from a
defon

A) hotspot

Bluetooth is for short distance and pan is Personal area networks (PANs) connect an individual's personal devices

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Weightman Corporation's net operating income in Year 2 was $76,385, net income before taxes was $55,385, and the net income was
    6·1 answer
  • Planning for the possibility that the plumbing in your house needs repair is part of a plan for _____. a. financing b. managing
    13·2 answers
  • The following logo is present on the letterhead of an organization. Which category of communication does this involve?
    9·2 answers
  • When formatting your résumé, it’s important to consider the organization of the information you’re providing a potential employe
    8·1 answer
  • Isis and Kelsey are forming a partnership. Isis will invest a piece of equipment with a book value of $7,500 and a fair market v
    12·2 answers
  • sam bought 6 cookies from a bake sale for $3.00. how much did each cookie cost? how much would it cost to buy 10 cookies?
    14·2 answers
  • Angerstein Inc. produces calendars in a two-process, two-department operation. In the Printing Department, calendars are printed
    15·1 answer
  • The margin requirement on a stock purchase is 25%. You fully use the margin allowed to purchase 100 shares of MSFT at $25.
    15·1 answer
  • Listed below are five terms followed by a list of phrases that describe or characterize each of the terms. Match each phrase wit
    7·1 answer
  • Can some one give me a crown I really want one 82 points if you do
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!