1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kykrilka [37]
3 years ago
10

What is the solution

Mathematics
1 answer:
ivolga24 [154]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

\sqrt{2x+4} -\sqrt{x} =2\\\sqrt{2x+4} =2+\sqrt{x} \\squaring\\2x+4=4+x+4\sqrt{x} \\2x+4-4-x=4\sqrt{x} \\x=4\sqrt{x} \\again~squaring\\x^2=16x\\x^2-16x=0\\x(x-16)=0\\x=0,16

You might be interested in
Melissa has 350 in her savings account. she decides that she will put the same amount of money each month into her account.Her g
Ray Of Light [21]
C = 350+xm 
mc=350+x 
m = (350+x)/c
7 0
3 years ago
3n + 6n -4 = 2n + 2 + 5n​
xxMikexx [17]

Answer:

3n +6n-4=2n+2+5n

9n-4=7n+2

9n-7n=2+4

2n=6

n=6÷2

n=3

7 0
2 years ago
If x=6 and y=-3 then find (xy)²​
aniked [119]
324



Step by step explanation This is how I got the answer to your question and I gave you the solution I hope this helps you out
6 0
1 year ago
Read 2 more answers
What is the area of the hexagon below? 6CM
Brums [2.3K]
365717262cm2
I think they will be able with the one that
4 0
3 years ago
The shoes were $175. They are now 10% off. How much are they now?
kondor19780726 [428]

Sale Price = $157.5 (answer). This means the cost of the item to you is $157.5. You will pay $157.5 for a item with original price of $175 when discounted 10%. In this example, if you buy an item at $175 with 10% discount, you will pay 175 - 17.5 = 157.50 dollars.

Hope this helps!

3 0
2 years ago
Other questions:
  • What grade average is 79.2 out of 120​
    6·2 answers
  • The perimeter of the triangular park on the right is 16x-6. What is the missing length? The bottom side length is 5x+4 and the r
    10·1 answer
  • at gym A it cost $12 to join with a monthly fee of $20. At gym B it cost $4 to join with a monthly fee of $22. After how many mo
    14·1 answer
  • I need help with number 7 please, thanks.
    10·1 answer
  • The ratio of the height of a skateboard ramp to the length of the skateboard ramp is 1 to 3.The height of the ramp is 15 feet.Wh
    10·1 answer
  • Como simplifica essa expressão: 2*(x+5)+3*(5x+6):​
    14·1 answer
  • Show all of your work. solve this system by ELIMINATION! this is most of my grade please help if you know!
    12·1 answer
  • Colin paid $3.38 for frozen yogurt, which weighed 8 " # ounces. What is the unit cost (dollars per ounce)?
    9·2 answers
  • ..........................
    12·2 answers
  • Pls help with this and show work on piece of paper
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!