Everyone got 4 cans a day but one person got 5 cans everyday. How? 125/5, cans collect/number of day equals 25 cans a day if you divide by 6 you get 4.1 and they can't collect a fraction of a can so then you do 6*4=24 but you need 25 a day so one of the people got an extra can.
Answer:
The correct answer is B.12.2
Step-by-step explanation:
Answer:
26.88/7 = $3.84 per ounce
Step-by-step explanation:
Answer:
k = 0.25
Step-by-step explanation:
The standard equation of a proportional relationship is
y = kx ← k is the constant of proportion
y = 0.25x ← is in this form
with k = 0.25