1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AveGali [126]
3 years ago
15

A four-digit number N leaves a remainder of 10 when divided by 21, a remainder of 11 when divided by 23, and a remainder of 12 w

hen divided by 25. Find the sum of the digits of N.
Mathematics
1 answer:
aksik [14]3 years ago
3 0

Answer:

  16

Step-by-step explanation:

There may be a formal way to solve simultaneous Diophantine equations, but I don't know what it is. So, I addressed this by solving them 2 at a time.

First of all, we want to find a relation between integers p and q such that ...

  21p+10 = 23q +11

  21p -23q = 1 . . . . . . subtract 23q+10

Using the extended Euclidean algorithm or trial and error or astute observation, we find that (p, q) = (11, 10) is a solution to this equation. Then we can write p and q as ...

  • p = 23n+11
  • q = 21n+10

for some integer n.

Then our original numbers become ...

  21p+10 = 21(23n+11)+10 = 483n +241 . . . . for some integer n

For this to be a 4-digit number, we must have n such that

  1000 ≤ 483n +241 ≤ 9999

  1.6 < n < 20.2

__

Modulo 25, the number (483n+241) is ...

  8n +16

and we want that value to be 12:

  (8n +16) mod 25 = 12

  (8n +4) mod 25 = 0 . . . . . subtract 12

  4(2n+1) mod 25 = 0 . . . .  factor out 4

For this to be true, we must have 2n+1 be a multiple of 25. The only value of n that is in the required interval [2, 20] is n=12.

__

When n=12, 483n+241 = 6037. The sum of digits of 6037 is 16.

You might be interested in
The Drama club is showing a video of its recent play.The first showing begins at 2:30 P.M.The second showing is scheduled at 5:2
Illusion [34]
The videos are 2 hours and 25 minutes long
5 0
3 years ago
Tony and Mario went to the store to buy school supplies. Tony bought 3 packs of pencils for $4 each and a pencil box for $7. Mar
anygoal [31]

Tony because he spent $19 while Mario spent $18. To explain, you would multiply 3 by $4 because Tony bought 3 of the $4 packs of pencils. Therefore, he would have spent $12. In addition, add $7 to $12, you get $19. On the other hand, Mario bout 4 of the $6 binders. That would mean he spent $24 on binders However, he had a $6 coupon which means he can take $6 off the total price of $24. That would mean subtracting $6 from $24. That would get Mario $18


5 0
3 years ago
An item is regularly priced at $31. It is now priced at a discount of 55% off the regular price.
Alekssandra [29.7K]
17.05 I think..
this could be it idrk what it is
5 0
3 years ago
Line l has a slope of the line through which of the following pair of points is perpendicular to l?
Olenka [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

I think its A

4 0
3 years ago
How much money did tommys class collect
Anastaziya [24]
B. 7.50 is the answer
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Do you want to own your own candy store? Wow! With some interest in running your own business and a decent credit rating, you ca
    11·1 answer
  • Solve the equation. If necessary, round your answer to the nearest tenth.
    13·2 answers
  • The number of kilometers traveled by a bus is represented by x. If a train traveled 200 kilometers farther than the bus, represe
    13·2 answers
  • Which shows all the prime factors for 84?
    12·2 answers
  • 99 POINTS.... PLEASEEEEE HELP !!!
    7·1 answer
  • Suppose that ƒ is an odd function of x. Does knowing that limxs0+ ƒ(x) = 3 tell you anything about limxs0- ƒ(x)? Give reasons fo
    12·1 answer
  • six friends went to a basketball game. The price of admission per person was $x. four of the friends paid an extra $5 each for a
    10·2 answers
  • The cost of 3 markers and 2 pencils is 1.80 the cost of 4 markers and 6 pencils is 2.90 what is the cost of each item
    9·1 answer
  • Question 3 (2 points)
    10·1 answer
  • 9,3,1, what is the sequence and what is it equal to?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!