1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anon25 [30]
3 years ago
15

Circle problem, please help

Mathematics
1 answer:
faust18 [17]3 years ago
5 0
I think that it is A, 180..
You might be interested in
If there are 12 boys and 60 girls in a room, fill out all of the possible ratios of boys to girls that could be made.
Oksana_A [137]

Answer:

6:30

1:5

4:20

3:15

2:10

Step-by-step explanation:

im pretty sure these are correct

7 0
3 years ago
Which is an equation of the line through the origin and (-8,-5)?
MakcuM [25]

y =  \frac{5x}{8}

OPTION C is the correct answer.

5 0
2 years ago
Lester worked 12 hours last week at the grocery store and earned $93.00. If he continues to earn the same hourly pay, how many a
Firdavs [7]

Answer:

8 hours

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

12 hours    x hours

----------   = ------------

93 dollars    62 dollars

Using cross products

12 * 62 = 93x

Divide each side by 93

12*62/93 = 93x/93

8 = x

8 hours

7 0
2 years ago
2-(3x-4)=2x-9 <br> confused.
timurjin [86]

Answer:

x=3

Step-by-step explanation:

To solve for x in the given equation,follow the steps below.

2-(3x-4)=2x-9

clear bracket

2-3x+4=2x-9

6-3x=2x-9

collect like-terms

2x+3x=6+9

5x=15

divide bothsides by 5

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given the following equation, write a scenario that would lead to writing the equation. 2r + 15 = 25
tangare [24]

Answer:

the third/yellow one

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Plzz help me im giving 12 points
    9·1 answer
  • What is the unit rate in dollars for each company?
    13·1 answer
  • Mr. Gaines is catering his company picnic. He will pay $18.45 for 3 people to eat barbecue lunch. At this rate, how many people
    8·2 answers
  • You have already saved $55. You can earn $9 per hour at your job. You are saving for a bicycle that costs $199. What inequality
    6·2 answers
  • PLEASE ANSWER
    14·1 answer
  • Simplify the expression . <br><br> A. <br> B. r−1s4<br> C. r−5s4<br> D.
    8·2 answers
  • A ray, line or segment that cuts a segment in half and create right angles is called__
    13·1 answer
  • The Volume of a sphare is 28/3 times the surface area calculate The surface area and the Volume of the sphere, correct to the ne
    15·1 answer
  • In sea water there is 5% salt. How much seawater do you need in order to get 17.25 lb of salt?
    13·1 answer
  • Find the fraction form <br> percents-12 1/2,25,37 1/2,50,62 1/2,75,87 1/2
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!