1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GarryVolchara [31]
3 years ago
8

Mika paints the neighbors fence the cost of the paint was 96$ the neighbor paid Mika 15$ per hour create the equation that can b

e used to find the number of hours (h) it took Mika to paint the fence if her earnings were 174$ father paying out the cost of the paint
Mathematics
1 answer:
dolphi86 [110]3 years ago
5 0

Answer:

15h-96=174

Step-by-step explanation:

You might be interested in
the sum of the measures of the interior angels of a convex polygon is 3240 classify the polygon by the number of sides
Ipatiy [6.2K]

Answer:

20-gon

Step-by-step explanation:

First we start with the formula  to find what the sum of angles will be if we know the number of sides.  


S=(n-2)*180 where S is the sum of angles and n is the number of sides.


Normally you'd plug in n to find S, but you can do the opposite too.


3240=(n-2)*180


Let me know if you need help working it from here.  

5 0
3 years ago
5 multiplied by what= -1?
nadya68 [22]
-1/5 multiplied by 5 =-1

6 0
3 years ago
In math :
gizmo_the_mogwai [7]
1)how calendar relate to math? 
<span>The numbers.
You need to be able to know the date, how many days till this, so you add, how many more till this, add again, and more.
2) how cooking relate to math? 
Measurements.
For example:
2 eggs
1/4 cup of flour
and 
2/4 cup of milk.
You need to be able to calculate and know your measurements. Which math helps you with/
</span><span>3)how time / weather /money relate to math? 
</span>Time: Numbers.
Weather: Patterns and time. 
Money: Lots and lots of math.
Adding subtracting dividing multiplying and so much more.


8 0
3 years ago
Read 2 more answers
You plant a rectangular rose garden along the side of your garage. You enclose 3 sides of the garden with 40 feet of fencing. Th
solmaris [256]

Let's assume

length of rectangle =L

width of rectangle =W

You enclose 3 sides of the garden with 40 feet of fencing

so, we get

L+2W=40

now, we can solve for L

L=40-2W

we know that

area of rectangle is

A=L*W

100=L*W

now, we can plug

100=(40-2W)*W

now, we can solve for W

-2W^2+40W-100=0

we can use quadratic formula

W=\frac{-40+\sqrt{40^2-4\left(-2\right)\left(-100\right)}}{2\left(-2\right)}

W=\frac{-40-\sqrt{40^2-4\left(-2\right)\left(-100\right)}}{2\left(-2\right)}

we can take anyone value ..because both are giving positive value

first dimensions:

W=2.929

now, we can find L

L=40-2*2.929

L=34.142

so, length is 34.142feet

width is 2.929 feet

Second dimensions:

W=17.071

now, we can find L

L=40-2*17.071

L=5.858

so, length is 5.858feet

width is 17.071 feet



6 0
3 years ago
You are planning a movie marathon. Each movie lasts 3/2 hours. You want to watch 4 movies nonstop. How many hours will your movi
Citrus2011 [14]

Answer:

Your movie marathon will last 6 hours.

Step-by-step explanation:

This question can be solved using a rule of three.

Each movie lasts \frac{3}{2} = 1.5 hours. How much do 4 movies last?

So

1 movie - 1.5 hours

4 movies - x hours

x = 4*1.5 = 6

Your movie marathon will last 6 hours.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • you find a shirt You want to buy and the original price is $26.95 if the shirt is marked as 20% off find the discount and the sa
    10·2 answers
  • Julie recently drove to visit her parents who live 120 miles away. On her way there her average speed was 20 miles per hour fast
    8·1 answer
  • To make an international telephone call you need the code for the country you are calling. The codes for country A country B and
    10·1 answer
  • The table shows the relationship between the number of pens that are in given numbers of boxes. There is the same number of pens
    13·1 answer
  • Determine the quadratic function f whose graph is given. The vertex is (1,-3) and y-intercept is -2
    13·1 answer
  • Label the place value 12,354,897
    13·2 answers
  • II
    15·2 answers
  • You got paid $14.46 for 2 pounds of gummy bears. What is the unit rate?
    7·2 answers
  • Janice is 2 years younger than 3 times her cousins age. The Sum of their ages is greater than 14. What is the youngest her cousi
    11·1 answer
  • 27) What is the formula of area of a circle?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!