1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Schach [20]
2 years ago
8

James works as a waiter. He served meals with bills of $23.59, $40.65, &30.50, and $15.86. If his total for tips was 17.67,

what percent tip did he receive for serving these meals?
Mathematics
1 answer:
stira [4]2 years ago
3 0
If you add up all of the money he made and divide it by the amount he made via tips, you will see that the percent tip he received was 16%
You might be interested in
A property is listed for $580,000. The listing agreement promises to
IgorC [24]

Answer:

$26,096

Step-by-step explanation:

property taxes = 31 January + 28 February + 31 March + 30 April + 31 May + 4 June = 155 days

property taxes = (155 days/365 days) x $5,309 = $2,254

agent's commission = 7% x $547,000 = $38,290

seller's net = $547,000 - $480,000 (mortgage) - $38,290 (agent's commission) - $360 (home warranty) - $2,254 (property taxes) = $26,096

8 0
3 years ago
Help my kid me to my phone I am unfollowing me I don’t wanna be
Agata [3.3K]

Answer:

Alone?

Step-by-step explanation:

Was this a rhyme or a problem? but 833 x 54 = 44,982.

4 0
2 years ago
Angelina paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday party. What is the unit cost for each cupcake? *
S_A_V [24]

Answer:$.55

Step-by-step explanation:

An important thing to know is that a dozen is equal to 12.

12x= 6.60

/12     /12

x=.55

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ME FAST!
poizon [28]
-9! person above was right
3 0
3 years ago
70 brainliest!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11111
Evgesh-ka [11]

Answer:

nice job man

Step-by-step explanation:

keep it up man

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Edith budgets a maximum of $50 per month for her cell phone bill. her cell phone provider charges $30 a month as a base fee $0.1
    14·1 answer
  • As she is sitting outside and enjoying the sunset, Cassidy wants to estimate how long her shadow is. She knows that she is 5.7 f
    15·1 answer
  • 3 apples cost $1.26 how much do 10 apples cost
    12·1 answer
  • Lorenzo built a rectangular brick patio. He is putting a stone border around the patio. The patio is 12 feet long and 14 feet wi
    12·1 answer
  • Solve the equation below:<br><br> ln x- ln 5= -1
    10·1 answer
  • What is the result of an increase by 2/3
    12·2 answers
  • Solve this inequality for x. 81-1 1/5 x &lt;55
    15·1 answer
  • Please answer! Due rn!
    9·1 answer
  • 4) There are 4 marbles and 3 cubes in a board game. The marbles are black, blue, yellow, and red. The cubes are numbered 1, 2, a
    12·2 answers
  • As x → − ∞ , f ( x ) = − 3 . As x → ∞ , f ( x ) = − 3
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!