1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sedbober [7]
3 years ago
12

Convert 42 miles to kilometers

Mathematics
2 answers:
CaHeK987 [17]3 years ago
8 0

Answer:

67.5924

Step-by-step explanation:

Nastasia [14]3 years ago
6 0

Answer:

67.5924 km

Step-by-step explanation:

You might be interested in
If the cost to purchase and install carpet is $4 per square foot, how much will it cost to put carpet in the family room and hal
andrey2020 [161]

The first step is to section the given daigram. It would be shown in the diagram below

Looking at the diagram,

Area of family room = 5.5 * 24 = 132 square feet

Area of hallway = 15.5 * 4 = 62 square feet

Total area to be covered with carpet is

132 + 62 = 194 square feet

Since the cost per square foot is $4, then the cost of putting carpet in the family room and hallway is

194 * 4 = $776* 4 = $776

6 0
1 year ago
Find the coordinates of the figure after the transformations.
kaheart [24]
Zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
7 0
3 years ago
Jayda is running around a track where 3 laps is 5km. She runs 6 laps in 20 min. What is her speed in min per km
zzz [600]

Answer:

2km/m

Step-by-step explanation:

6 laps = 10km

(because 3 x 2 = 6 and double 5km as well)

Distance divide time = speed

20 mins divided by 10km = 2km per minute

3 0
3 years ago
Evaluate 32 divided by 2^3 + 12
matrenka [14]

Answer: 8/5

Step-by-step explanation:

2^3 = 2*2*2 = 8

Therefore, you are evaluating 32/(8+12)

= 32/20

= 8/5

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A sequence is defined by the recursive formula f(n+1)=f(n)-2. If f(1)=18, what is f(5)?
N76 [4]

Answer:

f(5)=10

Step-by-step explanation:

A sequence is defined by the recursive formula f(n+1)=f(n)-2

If f(1)=18, then

for n=1: f(2)=f(1+1)=f(1)-2=18-2=16

for n=2: f(3)=f(2+1)=f(2)-2=16-2=14

for n=3: f(4)=f(3+1)=f(3)-2=14-2=12

for n=4: f(5)=f(4+1)=f(4)-2=12-2=10

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • when she got to school she saw that the school has nine buildings each having 30 classrooms how many classrooms does the school
    13·2 answers
  • Can u help I am terrible at ordering numbers
    13·1 answer
  • Solve the following system of equations:
    12·1 answer
  • 6 less than b. the translation is?
    7·2 answers
  • The Table below is a data set that lists how many pairs of shoes are owned by some of your classmates.
    10·1 answer
  • Iready is hard help please!
    8·2 answers
  • A 3-pack of raffle tickets costs $5.76. What is the unit price​
    7·2 answers
  • A circular garden at the local park has a circumference of ​942 feet. What is the radius of the garden in feet? (use 3.14 to app
    12·2 answers
  • Just help me plz 10 pts
    15·2 answers
  • Simplify (- 12) +(-8)​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!