1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elza [17]
2 years ago
14

Cans someone please help me I’m really confused?? and I’ll mark brainlist

Mathematics
2 answers:
cestrela7 [59]2 years ago
3 0

Answer:

A. 1/2

Step-by-step explanation:

3/16   /    3/8

3/3 = 1

16/8 = 2

1/2

nata0808 [166]2 years ago
3 0

Answer: 1/2

Step-by-step explanation:

3/16 divided by 3/8

To divide by a fraction multiply by the reciprocal of that fraction

3/16 x 8/3

Reduce the numbers with the GCF (3)

1/16 x 8

Reduce the numbers with the GCF (8)

1/2 or 0.5

You might be interested in
Logan is a land surveyor. He wants to determine d, the distance across a lake that cannot be directly measured. He draws this di
Mice21 [21]

Answer:

The first option     (5.7km)

Step-by-step explanation:

Since we have a right angle triangle and we know two of its sides we can easily find out the thirds side (the value of d) by using the Pathagoras Theorem. In our case 7 and d are our legs and the hypotenuse is equal to 9, so...

(Based on the Pathagoras Theorem)

c^{2} = a^{2}  + b^{2}

9^{2} = 7^{2} + d^{2}

d^{2} = 9^{2} - 7^{2} \\d^{2} = 81 - 49\\d^{2} = 32\\d = \sqrt{32}\\

d ≈ 5.7km

There for aproximate distance across the lake is equal to 5.7km

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Karen had 200 after spending y pesos on a notebook,she bought 4 colored pens with the rest of her money,what was the price of ea
pickupchik [31]

Answer:

<u>30 pesos</u>

Step-by-step explanation:

<u>Given</u>

  • Had 200 pesos originally
  • spends 'y' pesos on a notebook
  • Bought 4 colored pens with the rest of the money

<u>Solving</u>

  • Let money of the pen = x, money of notebook = y
  • 4x + y = 200
  • 4x + 80 = 200
  • 4x = 120
  • x = <u>30 pesos</u>
8 0
2 years ago
ANSWER PLS?<br> I DONT GET IT
lisabon 2012 [21]

Answer:

the First one

Step-by-step explanation:

The First represent a straight line that Is a Linear function while the other One represent hyperbole, exponential and parabola that are not Linear function

4 0
1 year ago
Table to estimate how many pounds of dog food his dog eat in one year which of the following would be the best strategy
Usimov [2.4K]
Let's say that the dogs eat 50 lbs of food in 50 days. That would mean they eat 50/50 = 1 pound per day. Notice I divided the weight over the number of days. The dog eats 1 pound per day, for 365 days, so in total it eats 365*1 = 365 pounds. This is just a hypothetical example. 

In general, if x is the number of days to eat 50 pounds of food, then x/50 is the expression representing the amount eaten per day (in pounds). Finally 365*(x/50) is the expression representing the total amount eaten over the whole year.

This is why the final answer is choice C
3 0
3 years ago
-31,-22,-33 find the 35th term
Karo-lina-s [1.5K]

Answer:

easy bro go and use m-a-t-h w-a-y

Step-by-step explanation:

it's going to help

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Jessica wants to calculate her grade in her accounting class.she has four test grades (82, 65, 71, and 77) and a homework grade
    6·1 answer
  • ON A BUS ROUTE, THREE NEW PEOPLE GET ON THE BUS AT EACH STOP AFTER THE FIRST ONE. AT THE FIRST STOP SEVEN PEOPLE GET ON THE BUS.
    5·1 answer
  • Veronica wants to check her work after evaluating -108 ÷ (-6). What steps can she follow to verify her answer?
    13·1 answer
  • A 6 pound package of chicken costs $12.66 what is the cost per pound
    9·1 answer
  • Which angles are adjacent to each other?
    9·2 answers
  • Write the function for the graph.
    8·1 answer
  • If f(x)=x and g(x)=2, what is (f o g)(x)?
    5·1 answer
  • What pattern can be observed from the data?​
    14·2 answers
  • Which ratio represents Tan A?
    9·1 answer
  • Which expression is equivalent to ? Prove your choice is correct.
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!