1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gnom [1K]
2 years ago
14

A store sells 12 cans of nuts for $27. How much would it cost u to buy 7 cans of nuts

Mathematics
2 answers:
rusak2 [61]2 years ago
7 0
Cross multiply and solve for x

Otrada [13]2 years ago
7 0
This is a proportion, so use cross multiplication.

12      7                12x = 7 x 27
---- = ----               12x = 189
27      x                     x = $15.75

Your answer is $15.75.
You might be interested in
A 16 ounce bag of cereal cost $2.88 what is the cost per ounce
BabaBlast [244]

Answer: 0.18 (18 cents) per ounce

Step-by-step explanation:

2.88/16 = 0.18

5 0
2 years ago
jace read 66 pages in 1 and 3/5 hours. if he continues reading at the same rate, how many pages will he read in an hour?
Ilia_Sergeevich [38]

Answer:

156

Step-by-step explanation:

1 3/5 of an hour is 96 you get that by addind 60 mins with 36(3/5) then just add 60 mins

i believe this is right if you have any questions let me know

6 0
3 years ago
The first three terms of an arithmetic progression are m,12 and n . Find the value of m+n​
Vera_Pavlovna [14]
<h3>Answer:  24</h3>

===========================================

Explanation:

There are a few approaches. Here's one way to solve.

Let d be the common difference between the terms.

We add d to each term of this arithmetic sequence to get the next term.

  • First term = m
  • Second term = 12 = m+d
  • Third term = n = (m+d)+d = m+2d

Focusing on the second equation, we can solve for d like so

m+d = 12

d = 12-m

This is then plugged into the third equation

n = m+2d

n = m+2(12-m)

n = m+24-2m

n = 24-m

Therefore,

m+n = m+(24-m) = 24

It turns out that it doesn't matter what m and n are because m+n is always equal to 24 in this case.

-----------------

A more concrete example:

Let's say m = 2. We won't set up n just yet but we'll be able to compute it fairly soon.

Since m = 2, this means d = 12-m = 12-2 = 10. This is the gap between adjacent or neighboring terms.

If d = 10, then the third term must be n = 12+d = 12+10 = 22

We can then see that m+n = 2+22 = 24

-----------------

I'll do another example:

m = 5

d = 12-m = 12-5 = 7

n = 12+d = 7 = 19

m+n = 5+19 = 24

Whenever in doubt, or if you get stuck, it helps to come up with actual numeric values to hopefully clear things up.

-----------------

An alternative way to get the answer:

Let's try to determine what m+n is actually saying. We have 12 right in the middle of the first term (m) and third term (n). Because the gap between the numbers is the same (that being d), we know that 12 is the midpoint of m and n. It might help to draw out a number line to see what's going on.

The midpoint of m and n is (m+n)/2

Set this equal to 12 and isolate the "m+n"

(firstTerm+thirdTerm)/2 = second term

(m+n)/2 = 12

m+n = 2*12

m+n = 24

So in general, if the first three terms of the arithmetic sequence are m, k, n, then m+n = 2k.

3 0
3 years ago
I need help on this please
Dahasolnce [82]

Answer:

B

x \geqslant  - 0.9

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which term best describes a figure formed by three segments connecting
elixir [45]

Answer:

The term that best describes a figure formed by three segments connecting three non-collinear points is:

Triangle.

Step-by-step explanation:

Step-by-step explanation:

We know that with the help of just one point we can't form any figure.

With the help of two points a line segment can be formed.

And with the help of three points if the three points are collinear a triangle can be formed.

Hence, the term that best describes a figure formed by three segments connecting three non-collinear points is:

Triangle.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • The product of 4 and a number plus 17 is 5
    15·2 answers
  • What is 84 divided by 1365?
    6·1 answer
  • What is the area of the trapezoid to the nearest tenth? <br> PICTURE BELOW ⬇⬇⬇⬇
    14·1 answer
  • I do not understand how to solve this. Please can someone explain in a way i can understand.
    8·1 answer
  • EXPERT HELP I'LL GIVE BRAINLIEST: EXPLAIN THE ANSWER
    14·2 answers
  • 1)The price of a pair of boot was reduced from $80 to $60. By what percentage
    15·1 answer
  • One Solution<br><br> No Solution<br><br> Infinitely Many <br> Solutions
    7·1 answer
  • What is the missing number?
    13·2 answers
  • Eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
    8·1 answer
  • In the equation y = X - 5, the y-intercept is
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!