1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fenix001 [56]
2 years ago
15

Please help me! And can you explain how you got that answer please?

Mathematics
1 answer:
777dan777 [17]2 years ago
4 0
The answer x = -3 is correct ; not really any mistakes made but they do seem to skip a step from 8^(-1) to 2^(-3) if that is confusing you.

8 = 2^(3) 
so
(8)^(-1) = (2^3)^(-1) = 2^(3*-1) = 2^(-3)
You might be interested in
3 pens cost $2.70. What is the cost per pen?
marissa [1.9K]
2, 70$ : 3 = 0, 9o $The total cost for each pen 
_____________
3 0
3 years ago
The figure below shows a triangular piece of cloth:
lutik1710 [3]

Answer:

b 233 7 in

Step-by-step explanation:

i think

7 0
3 years ago
The area of a square is 64n36 square units. What is the side length of one side of the square?
storchak [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

Since the formula for the area of a square is A = x^2, where x is the side length, x = √A.

If A = 64 square units, the side length is √64 units (8 units)

If A = 36 square units, that length is √36 units (6 units)

5 0
2 years ago
A recipe for cookies requires 2/3 cup of butter.Rama wants to make 3/4 of the recipe.how many cups of butter does she need to us
notsponge [240]
1 recipe = 2/3 cup of butter.

3/4 recipe = 3/4 x 2/3 = 1/2 cup of butter

Answer: 1/2 cup of butter
5 0
3 years ago
Which is Greater 3/4 or 11/16
Elan Coil [88]
\frac{3}{4} = .75
\frac{11}{16} = .6875

\frac{3}{4} \ \textgreater \   \frac{11}{16}
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • HELP QUICKLY PLZ!!!
    12·1 answer
  • Ribbon is sold by the yard.If the cost is $2.79 per yard,how much does the ribbon cost per inch?
    6·2 answers
  • Taylor spent $107.96 at the grocery store, before sales tax. Sales tax on food is 2.5%. How much will Taylor pay in sales tax? *
    14·1 answer
  • What is the perimeter of this triangle ⬆️​
    14·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP! Will give BRAINLIEST! Please answer correctly!<br> No guessing!
    6·1 answer
  • What is the equation of the line that passe throught<br> the point (4, -6) and has a slope of -3
    7·2 answers
  • 59.375 rounded to the nearest tenth
    14·2 answers
  • Question 27 (1 point)
    9·1 answer
  • Brianna's Bakery offers 3 flavors of bagels. Customers can choose from plain, cinnamon, or blueberry bagels. Yesterday, a custom
    15·1 answer
  • Read the paragraph.
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!