1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mandarinka [93]
3 years ago
13

Point L has coordinates (3,-5). The coordinates of point L' after a reflection are (-3,-5). Without graphing, tell which axis po

int L was reflected across. Explain your answers.
Mathematics
1 answer:
klemol [59]3 years ago
4 0
The axis which the point is reflected is vertical because for two different x-values, there is one y-value. In this case, you can tell that the vertical axis is x=0, which is basically the y-axis itself. To find the reflection point, find the average between the two x values. (3+(-3))/2 0/2 0 This value 0 is the x-value of the vertical axis.
You might be interested in
a bus travels for 2 2/3 hours at the speed of 36 miles per hour. find the distance traveled usingvthe formula d=rt​
Dmitry [639]

Answer:

<h2>96 mi</h2>

Step-by-step explanation:

t=2\dfrac{2}{3}\ h=\dfrac{2\cdot3+2}{3}\ h=\dfrac{8}{3}\ h\\\\r=36\ mph\\\\\text{Substitute to}\ d=rt:\\\\d=36\!\!\!\!\!\diagup^{12}\ \dfrac{mi}{h\!\!\!\!\diagup}\cdot\dfrac{8}{3\!\!\!\!\diagup_1}\ h\!\!\!\!\diagup=(12\ mi)(8)=96\ mi

8 0
3 years ago
You have a square(40 inches by 24 inches) and reduce it to create the smaller box of 10 inches by 6 inches. What is the scale fa
Gnoma [55]

Answer:

4 inches

Step-by-step explanation:

40/24=10/6

40/10=4

24/6=4

(40/24)/(4/4)=10/6

(10/6)(4/4)=10/24

3 0
2 years ago
Is 8:12 equivalent to 10:15
kirill115 [55]
No it’s not because they don’t go into the same multiples
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Veronica bought 20 bags of candy for a school dance the first 5 bags cost $1.79 each the rest of the bags cost $1.19 each how mu
Stella [2.4K]
Answer: Veronica spent $26.8

Explanation:

5 x $1.79= $8.95

15 x $1.19= $17.85

$8.95 + $17.85= $26.8
5 0
3 years ago
What should you do when solving consecutive integer problems
Lemur [1.5K]
Step 1. Identify the variable.
Step 2. Write an algebraic equation.
Step 3. Solve the equation.
Step 4. Answer the equation.
Step 5. Check answer.
Hope this helps...?
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Charges 40 dollars. He also charges 30 each hour. How much will he make in 5 hours
    5·1 answer
  • Plz help! Marta has 14 feet of wire to use to make necklaces. She needs to know the length in inches so she can determine how ma
    8·2 answers
  • Item 3
    8·1 answer
  • PLEASEE HELPP MEEE WITH NUMBERSSS 6 AND 7
    12·1 answer
  • Joey is standing on a diving board that is 5.6 feet above sea level. Joey dives into the water to a depth of -8.6 feet below sea
    12·2 answers
  • 4. A case of 12 peanut snacks costs
    6·2 answers
  • I Need The Answers ASAP, please!!
    14·1 answer
  • The price of the same type of milk is shown. Which store has the the lowest unit price per ounce
    8·2 answers
  • Order the following fractions from least to greatest. <br><br> 3/8, 5/6,3/2, ½
    14·2 answers
  • Factor the algebraic expression. 27a+24
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!