1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dafna11 [192]
3 years ago
13

Khalid wants to buy a long sandwich for a party. Store A sells a 5 foot sandwich for $42.50. Store B sells a 6 foot sandwich for

$49.50. Which store has the better buy? Show your work.
Mathematics
1 answer:
Alex17521 [72]3 years ago
3 0

Store A: 1 foot= 42.50÷5 = $8.50

Store B= 1 foot= 49.50÷6 = $8.25

Answer:

Store B has a better buy because the price for 1 foot sandwich is cheaper than Store A.

You might be interested in
Match the algebraic expression to the real life scenario
Anarel [89]

The Correct mathes are :

  • 1. x² - 4

  • 2. 4x

  • 3. x/5

  • 4. 2x + 3

  • 5. 3x - 1

6 0
3 years ago
Sonya made a graph showing the first ten minutes of her drive to the movies.
Agata [3.3K]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

A. because the first point shows her acceleration and you can see her speed increasing when she hits the second point, so we can say that see accelerated up the ramp and after it hits the third point her speed becomes constant all the way when she reached the highway

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
In ΔEFG, e = 4.7 inches, f = 4.8 inches and g=3.6 inches. Find the measure of ∠E to the nearest 10th of a degree.
AleksAgata [21]

Answer:

66.3

Step-by-step explanation:

i just did it on deltamath

7 0
3 years ago
Heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelp
Tema [17]

Answer:

1. not possible, 2. a. 65 b. 115  c.115

Step-by-step explanation:

def. sup. <

vertical angles post.

corresponding angles thm.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
the local farm sell a 4 pound basket of apples for 5.60 each apple weighs 4 ounces. what is the price per apples
valina [46]
Because there are 16 ounces in a pound, we can multiply 16 by 4 to get 64, there are 64 ounces of apples which is also the same as 4 pounds of apples. If 64 ounces of apples equals $5.60, and each apple is 4 ounces, we have to also divide 64 by 4 to find the number of apples. 64 divided by 4 is 16, so 16 apples for $5.60. To get the price PER apple, or for one apple, we have divide $5.60 by 16, which will give us $0.35, or $.35 per apple, which is actually a good price.
4 0
4 years ago
Other questions:
  • TAY-jHON loves math puzzles. One day he decided to spell out all the numbers in order (one,two,three...) Until he found the lett
    7·1 answer
  • The clean up hitter on a baseball tean batted 1/4 of the runs the team scored. The hitter batted in 5 runs. Select the equation
    11·1 answer
  • Solve the inequality 3 - 5(2x + 1) 10.
    15·1 answer
  • Write an expression to represent . Eight less than the product of two and a number x
    5·1 answer
  • Help me with 13-17 please<br> I need to show my work too!!
    5·2 answers
  • Is 99 squared over 3 rational or irrational
    15·1 answer
  • Find the value of x to the nearest tenth. *
    11·1 answer
  • The product of a particular number and a second value, which is given by the sum of 8 and the original number, is 65. What is th
    12·1 answer
  • Choose all expressions that have a sum or difference of 3/4
    15·1 answer
  • I need help on these problems THANK YOUUU
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!