If AP and BP are tangent segments connected outside of the circle at point "P" then <span>AP = BP so,
10x - 15 = 7x + 3</span>
3x = 18
x = 6
1.49/6 = 0.248 per oz
3.59/13 = 0.276 per oz
lowest price is A. 6 oz for 1.49
Ok so f(x) really just means y so ur equation is
y=4x+25