Answer:
D. Set explicit and measurable objectives for the campaign.
Answer:
d.$18,900
Explanation:
Gross Profit is the net of Sales value and production cost in the period for the units sold. Under absorption costing all the direct and indirect costs incurred in the production of products are included in the total production cost. As the cost is available for 100 units produced we need to calculate the cost of 90 unit and deduct this cost from the sales value to determine the gross profit and then deduct the operating expenses to calculate the operating income.
Sales (90 units) $90,000
Less: Production costs:
Direct materials ( $40,000 x 90/100 ) $36,000
Direct labor ( 20,000 x 90/100 ) $18,000
Variable factory overhead ( 2,000 x 90/100 ) $1,800
Fixed factory overhead ( 7,000 x 90/100 ) <u>$6,300</u>
Total Production cost <u>($62,100)</u>
Gross Profit $27,900
Less Operating expenses:
Variable operating expenses $8,000
Fixed operating expenses $1,000
<u>($9,000)</u>
Operating Income <u>$18,900</u>
Answer:
$60
Explanation:
According to information on your question. We are to note that an absence or reduction of suppliers could lead to lower supply.
As in this case, the producer supply loss of $60 was incurred as some sellers dropped out of the market as a result of the tax.
Answer:
P0 = $45.299899 rounded off to $45.30
Explanation:
The dividend discount model (DDM) can be used to calculate the price of the stock today. DDM calculates the price of a stock based on the present value of the expected future dividends from the stock. The formula for price today under DDM is,
P0 = D1 / (1+r) + D2 / (1+r)^2 + ... + Dn / (1+r)^n + [(Dn * (1+g) / (r - g)) / (1+r)^n]
Where,
- D1, D2, ... , Dn is the dividend expected in Year 1,2 and so on
- g is the constant growth rate in dividends
- r is the discount rate or required rate of return
P0 = 22 / (1+0.19) + 15 / (1+0.19)^2 + 6 / (1+0.19)^3 + 3.2 / (1+0.19)^4 +
[(3.2 * (1+0.04) / (0.19 - 0.04)) / (1+0.19)^4]
P0 = $45.299899 rounded off to $45.30
Read more on Brainly.com - brainly.com/question/22666091#readmore
Answer:
Unitary cost= $118
Explanation:
Giving the following information:
Production= 43,000
Direct materials $43.00 per unit
Direct manufacturing labor $8.00 per unit
Variable manufacturing costs $4.00 per unit
Fixed manufacturing costs $63.00 per unit
<u>The absorption costing method includes all costs related to production, both fixed and variable.</u> The unit product cost is calculated using direct material, direct labor, and total unitary manufacturing overhead.
Unitary cost= 43 + 8 + 4 + 63
Unitary cost= $118