1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vazorg [7]
3 years ago
7

In a statement of cash flows, which of the following would be classified as an investing activity?

Business
1 answer:
Elanso [62]3 years ago
5 0

Answer:

C. The sale of equipment.

Explanation:

Investing activities: It records those activities that include the long-term asset buying and selling. The buying is a cash outflow while the sale is a cash inflow.

The cash outflow decreases the cash balance whereas cash inflow increases the cash balance. So the buying would be shown in a negative sign while the selling is shown in the positive sign

Hence, the correct option is C.

You might be interested in
Department S had 600 units 74% completed in process at the beginning of the period, 8,800 units completed during the period, and
Liono4ka [1.6K]

Answer:

20%

Explanation:

8 0
3 years ago
Suppose an economy’s national accounts are GNP = 100, C = 70, I = 40, G = 20 and EX = 20 where GNP is gross national product, C
Marysya12 [62]

Answer:

Imports is 50.

Current account balance is -30.

Total savings is 30.

After tax reduction total savings is 10.

Explanation:

GNP is given as  100.

The consumption expenditure is 70.

The investment expenditure is 40.

The government spending is 20.

The exports are given as 20.

GNP = C + I + G + EX - IM

100 = 70 + 40 + 20 + 20 - IM

100 = 150 - IM

IM = 50

The current account balance is the difference between exports and imports.

Current account balance

= EX - IM

= 20 - 50

= -30

Total savings in the economy is the difference between disposable income and consumption.

Total savings

= Y - C

= 100 - 70

= 30

In case government reduces taxes, the private saving will increase while the public saving will decrease.

Private saving

= Y - T - C

= 100 - 10 - 70

=20

Public saving

= T - G

= 10-20

= -10

Total saving

= Private saving + Public saving

= 20 + (-10)

= 20 - 10

= 10

7 0
2 years ago
Brilliant Accents Company manufactures and sells three styles of kitchen faucets: Brass, Chrome, and White. Production takes 25,
stepan [7]

Answer:

1. Using the ABC system, for each style of faucet, compute the estimated overhead cost per unit.

Brass = [(30 x $4,900) + (900 x $150)] / 30,000 units = $9.40 per unit

Chrome = [(25 x $4,900) + (1,000 x $150)] / 50,000 units = $5.45 per unit

White = [(40 x $4,900) + (800 x $150)] / 40,000 units = $7.90 per unit

2. Compute the estimated operating profit per unit.

Brass = $40 - $8 - $15 - $9.40 = $7.60

Chrome = $20 - $4 - $3 - $5.45 = $7.55

White = $30 - $8 - $9 - $7.90 = $5.10

Explanation:

cost per setup = $465,500 / 95 = $4,900 per setup hour

cost per inspection = $405,000 / 2,700 = $150 per inspection hour

                                               BRASS      CHROME     WHITE

Projected sales in units        30,000        50,000      40,000

Per unit data: Selling price     $40              $20            $30

Direct materials                        $8                 $4              $8

Direct labor                             $15                 $3              $9

Setup hours                              30                 25             40

Inspection hours                    900             1,000           800

4 0
3 years ago
Suzanne is excited about a black friday sale in which big-screen tvs are advertised for only $400. however, when she gets to the
mel-nik [20]

Answer:

Bait and Switch

Explanation:

Bait and switch is a deceptive sales technique that draws customers in with the promise of low prices and then "switches" to say that the promised item is not available. It is actually illegal under <em>some </em>circumstances in the United States.

8 0
3 years ago
A disadvantage of adding a salad bar to a school lunch menu would be ?
bearhunter [10]
The cost of adding more options. Supply and demand: would the students want to have salad for lunch, or would it go to waste?
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Mackalya is an office secretary at the "All American Office Products Company." This Company sells office supplies and office equ
    6·1 answer
  • One of the biggest benefits of a market-based economy is
    11·1 answer
  • The service cost component of pension expense for 2015 is $890,000 and the amortization of prior service cost due to an increase
    10·1 answer
  • Lusk Corporation produces and sells 15,500 units of Product X each month. The selling price of Product X is $25 per unit, and va
    11·1 answer
  • Sergey is lagging behind his proposed research schedule. Desperate to demonstrate that he is making good use of federal grant mo
    6·1 answer
  • . Suppose, the world’s average (mean) GDP per capita is $9,133 in 2014. If there are roughly 6 billion people in the world, then
    7·1 answer
  • Who wants to be my friend and get 10 point reply and follow me . AllyubongAbasiEtuk​
    8·2 answers
  • During the taking of its physical inventory on December 31, Barry's Bike Shop incorrectly counted its inventory as $222,138.00 i
    14·1 answer
  • The cashew industry is perfectly competitive and until now each of the identical firms in the industry have been earning zero ec
    9·1 answer
  • True or false: The labor rate variance measures the productivity of direct labor. True false question. True False
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!