1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aivan3 [116]
3 years ago
11

140 fluid ounces increased by 45%

Mathematics
2 answers:
Stels [109]3 years ago
5 0
Hello!

"Increase" means to add. We must find out what 45% of 140 fluid ounces is, and to do that we must first convert the percentage to a decimal and then multiply it by the amount of fluid ounces.

I know, that's probably a lot to take in! :D

45% ÷ 100 = 0.45 as a decimal

0.45 × 140 = 63

Add this to the amount of fluid ounces:

140 + 63 = 203

Final Answer:

203 fluid ounces.
ElenaW [278]3 years ago
4 0
Multiply it by 1.45 and it should work.
You might be interested in
Create a scenario for the following equation: 3x+0
bulgar [2K]
There is no entrance fee for an amusement park however you need to pay 3$ to ride the rides
3 0
3 years ago
which system of equations is represented by this graph? It's you need another picture let me know please help ​
likoan [24]
The answer would be A
7 0
3 years ago
Ashley and Kristin are selling wrapping paper for a school fundraiser. Customers can buy rolls of plain wrapping paper and rolls
rodikova [14]

The cost of one roll of plain wrapping paper is $5 and one roll of shiny wrapping paper costs $16.

Step-by-step explanation:

Step 1; Assume that the cost of one roll of plain wrapping paper is $x and a roll of shiny wrapping paper costs $y. so we have the following equations from the given data

4x + 3y = 68, take this as equation 1.

9x + 2y = 77, take this as equation 2

Step 2; We multiply equation 1 with 2 and equation 2 with 3 so we can cancel out the variable y in both equations. By doing this we get

8x + 6y = 136, take this as equation 3,

9x + 2y = 77, this is equation 4.

If we subtract 4 from 3, we cancel out the y variable and can calculate the value of x.

-19x = -103 , x = \frac{-95}{-19} = 5.

Step 3; Substituting this value of x in any of the previous equations we will get x's value. Here this value of y is substituted in equation 1.

4 (5) + 3y = 68, 20 + 3y = 68 , 3y = 48, y= 16.

So we have x = $5 and y = $16.

5 0
3 years ago
(24 oz is $3.49, 48 oz is $6.49) Figure out the unit rate for each jar of pasta sauce.
Svet_ta [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

3.48/24= 14.54 cents/ oz

6.49/48= 13.52 cents/oz

5 0
3 years ago
Pls help ASAP find the slope !!
Sedaia [141]

Answer:

4,-4 I think

Step-by-step explanation:

My brain is off right now so might be wrong

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What’s x to 5x+2 is greater than 3x+10
    8·2 answers
  • I really need help!!!
    12·1 answer
  • Estimate the median number of texts sent per day by this group of middle school students.
    11·2 answers
  • Petes dog weighed 30 pounds it then lost 16% of it's weight how much did pete lose
    6·2 answers
  • Need math help please!
    12·1 answer
  • Uh please help 8x-4y=-4 <br> -3x+4y=5 <br> Subtract second equation from the first
    11·1 answer
  • Use the following net to find the surface area of the solid figure
    11·2 answers
  • After watching the squirrels at the local park for several days, Sergei asks his science teacher the following question: "Do mor
    7·1 answer
  • Determine whether the statement a through d about f,g and h are true or false
    12·1 answer
  • The equation of this circle is (x + <br> )2 + (y + <br> )2 = <br> .
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!