1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PolarNik [594]
3 years ago
14

I don’t know how to solve these can someone help me

Mathematics
1 answer:
Svetach [21]3 years ago
8 0

Answer:

1) a=5.32

2)234.1

You might be interested in
Christine used 12 cubes to make this 3-step staircase. If she uses a total of 56 cubes to make a similar staircase, how many ste
pochemuha
12/4= 3
56/4=14
So dividing 56 by 4 will give you your answer, which is 14
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
|At Davidson's Bike Rentals, it costs $19 to rent a bike for 5 hours.
Veseljchak [2.6K]

Answer:

3.8$

Step-by-step explanation:

You have to figure out $/hours.

19/5= 3.8  $/hours

8 0
2 years ago
Roman art differed slightly from the Greek style because it included __________ on sculpted and painted faces. A. beards B. eyeb
sineoko [7]

A Beards, Beards where a fashion choice back then, just like how wemon had black teeth and white painted faces!

4 0
3 years ago
Find the unit rate.<br> $11.40 for 6 gallons
OverLord2011 [107]

Answer:

$ 1.90 for 1 Gallon

Step-by-step explanation:

11.40/6 = 1.90

another way you can show the answer is: $1.90/1 Gal.

3 0
2 years ago
Monica has walked 3/2 miles in 2/3 of an hour. How many miles can Monica walk in one hour?
defon

Answer:

<u>2.25 Miles</u> is how many miles Monica can walk <u>in one hour</u>.

Step-by-step explanation:

You take 3/2 which is 1.5 in decimal form then take the 2 out of 2/3 divide 1.5 by 2, you get 0.75 then you add 0.75 to 1.5 and <u>you get 2.25 which is how many miles she walks in one hour.</u>

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Need help fast!!!!!!!!
    15·1 answer
  • (0.004m)(217.38kg)=<br> Can anyone show me how to solve this please
    12·1 answer
  • The definition of a circle uses the undefined term
    6·2 answers
  • Please help me with this problem
    7·1 answer
  • What time is four and a half hour before 11:45 am
    7·2 answers
  • Find the product (2x-1) (x^2+4x+8)
    14·1 answer
  • (3x3x3)to the negative 2 power
    5·1 answer
  • Write three different equations that have = 5 as a solution.
    5·1 answer
  • Marcelina uses a blend of white corn and yellow corn to make tortilla chips at her restaurant. She needs to buy
    7·1 answer
  • In order for a matrix to be inverse, what must be true?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!