1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nalin [4]
3 years ago
9

Find the unit rate. $11.40 for 6 gallons

Mathematics
1 answer:
OverLord2011 [107]3 years ago
3 0

Answer:

$ 1.90 for 1 Gallon

Step-by-step explanation:

11.40/6 = 1.90

another way you can show the answer is: $1.90/1 Gal.

You might be interested in
A polynomial function with leading term 8x ^9 has a degree of what?<br>​
agasfer [191]

Answer:

9

Step-by-step explanation:

hi! if the leading term is 8x^9, this means that this is the term with the highest power. therefore, its degree is 9.

7 0
3 years ago
What is 62,810 rounded to the nearest
sweet-ann [11.9K]
62,810 rounded up is 60,00
3 0
3 years ago
Which percent is equivalent to 3 2/5
SOVA2 [1]

3  \frac{2}{5} = 3.4

Multiply this by 100 to get your answer!

3.4 × 100 = 34%

So, therefore, 34% is your final answer.

Which percent is equivalent to 3 2/5? 34% is!

↑   ↑   ↑  Hope this helps! :D

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
5th grade math. Correct answer will be marked brainliest.
myrzilka [38]

Answer:

45.2 × 10⁰ = 45.2 (a⁰ = 1 )

45.2 × 10¹ = 452

45.2 × 10² = 4520

45.2 × 10³ = 45200

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me please pretty
LiRa [457]

x=-y/3 +9 i believe that should help you

6 0
3 years ago
Other questions:
  • If I have right angle triangle with a hypotenuse of 12meters and an angle of 60degrees what is the length
    14·1 answer
  • Find the 9th term of the following geometric sequence: 1, –3, 9, –27. PLEASEEEEE HELP!!!!!!
    13·1 answer
  • At what point in the first quadrant does the line with the equation y=x+2 intersect the circle with radius 6 and center (0,2)
    13·1 answer
  • Jane wants to add chocolate chips to her trail mix. A 3-pound bag of chocolate chips costs $3.22. What is the unit price?
    8·2 answers
  • I need the answer. Please help
    8·1 answer
  • What is the median of the set of numbers?
    14·2 answers
  • Consider the following binomial experiment:
    6·1 answer
  • ellen and kim are running around a track. they run equally fast, but ellen started later. when ellen has run 5 laps, kim has run
    15·1 answer
  • PLEASE HELP IT'S URGENT THE ASSIGNMENT IS DUE TODAY Rewrite without absolute value for the given conditions:
    11·1 answer
  • Solve this! y- 5 = -12
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!