1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nalin [4]
2 years ago
9

Find the unit rate. $11.40 for 6 gallons

Mathematics
1 answer:
OverLord2011 [107]2 years ago
3 0

Answer:

$ 1.90 for 1 Gallon

Step-by-step explanation:

11.40/6 = 1.90

another way you can show the answer is: $1.90/1 Gal.

You might be interested in
Kim drew the diagram below to find x, the length of the pole holding up the stop sign that is at an angle with the ground as sho
Nadya [2.5K]

Answer:

the length of the pole is 9.90 feet.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
a railroad car container can hold 42,000 pounds. Mr.Evans wants to ship 90 ovens and some freezers in the same container. If eac
NeX [460]
The amount of freezers that can be shipped is 70. I'm not completely sure, because I do not know how many pounds the ovens are. But to get the answer, just simply divide 42000 by 600.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The daily parking garage at BWI Airport charges $3.00 per hour for the first two hours, and $2.00 per hour for the third, fourth
Law Incorporation [45]

Answer:

b would be the awnser

Step-by-step explanation:

im guessing

7 0
2 years ago
Pls help ASAP!!!!!!
Marrrta [24]

{6x}^{3}  - 4x {}^{2}  + 4x - 8

answer is

6x {}^{2}  + 8x +  \frac{52}{a =  - 2}

8 0
2 years ago
What would a box and whisker plot look like for this?
Readme [11.4K]
58, 62, 71, 73, 84, 89, 91, 91, 93, 97, 98, 101,104

Five number summary:
1) minimum = 58
2) 1st quartile = 72
3) median = 91
4) 3rd quartile = 98
5) maximum = 104
              __________
    --------<u>|        |         </u>|------------                     
  58      72     91      98           104                                                                                      






3 0
2 years ago
Other questions:
  • Shay created the table below to graph the equation r = 1 - sin (theta) rounded to the nearest hundredths place. Analyze the tabl
    10·1 answer
  • 6 CHALLENGE The Ladybugs have a 30 cm-by-10 cm rectangle for pumpkins. Each
    8·1 answer
  • 90 POINTS MATH
    14·2 answers
  • 6x5-3x3x3 divide by 3
    14·2 answers
  • When combining like terms what is -9a + a?
    9·2 answers
  • A carnival ride has a sign at the beginning of the line that says "Must be at least 48 inches tall to ride." Which of the follow
    10·2 answers
  • Need help ASAP 19=10-5w+9w-7
    11·2 answers
  • 81a raised to the power of 2 minus 25
    12·2 answers
  • Paulitas Flower Shop sells long stem roses for $6 each in addition the shop charges a $20 shipping fee how many roses can Eddie
    9·2 answers
  • Please answer this correctly
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!