1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Scorpion4ik [409]
3 years ago
7

A box contains 7 plain pencils and 5 pens. A second box contains 5 color pencils and 5 crayons. One item from each box is chosen

at random. What is the
probability that a plain pencil from the first box and a color pencil from the second box are selected?
Write your answer as a fraction in simplest form.
be​
Mathematics
1 answer:
IgorLugansk [536]3 years ago
6 0

Answer:

the probability that a plain pencil is chosen from the first box is 7/12.And the probability that a color pencil is chosen from the second box is 1/2.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Can you find the answer!​
ira [324]

Answer:

5 no.answer= 6ab

HOPE IT HELPS❤️❤️

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve the following absolute value inequality.<br> |(5x-4)-3|&lt;0.01
12345 [234]

Answer:

<h2>Step-by-step explanation:</h2><h2>|(5x-4)-3|<0.01</h2><h2>so -0.01<(5x-4-3)<0.01</h2><h2>add 7</h2><h2>7-0.01<5x<7+0.01</h2><h2>6.99<5x<7.01</h2><h2>divide by 5</h2><h2>1.398<x<1.402</h2>
7 0
3 years ago
What are the solutions to the equation 0 = x2 - X-6? Select two options
Ganezh [65]

Step-by-step explanation:

x2 - x - 6 = 0

x2 - 3x + 2x - 6 = 0

x(x - 3) + 2(x - 3) = 0

x - 3 = 0. x + 2 = 0

x = 3 x = - 2

Option no 2 and 5 are the correct answer

8 0
3 years ago
13 pounds of flower is 7$. how much is 1 pound of flower?​
Bogdan [553]
Given,

Cost of 13 pounds of flower is 7$

One pound = ?

Cost of one pound = 13/7 = 1.85$
5 0
1 year ago
Read 2 more answers
A certain circle can be represented by the following question
Alex_Xolod [135]
Mc hammer decided by fast
4 0
3 years ago
Other questions:
  • What does the initial value mean for this function?
    6·1 answer
  • If Annabelle walks each week for 3 months. There are 4 weeks in a month. How many times did Annabelle walk in 3 months?
    6·1 answer
  • Explain how to find the sum of the interior angles for any polygon in relation to the number of sides.Explain how to find the su
    8·2 answers
  • The equation of a line is 4x−3y=−24.
    6·2 answers
  • What is a fraction equation that equals 1
    5·2 answers
  • QR is tangent to circle P at point Q.
    6·1 answer
  • The probability of rain tomorrow is 149​%.
    9·1 answer
  • 5 (r-10)= -51 what is r
    8·1 answer
  • 14.8 divided by 4 then round to the nearest 10th
    7·2 answers
  • A building contractor is to dig a foundation 12 feet long, 9 feet wide, and 6 feet deep for a toll booth. The contractor pays $1
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!