Answer:
Unit price of the crayons is $0.5 or 50 cents.
Step-by-step explanation:
A crayon company sells a pack of wax crayon for $5.
Since each pack contains number of crayons = 10
Then we have to find the unit price of the crayons.
We apply unitary method to solve this question.
∵ 10 crayons cost = $5
∴ 1 crayon will cost = 
= $0.5
Therefore, unit price of the crayons will be $0.5 or 50 cents.