1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksandrvk [35]
3 years ago
13

A crayon company sells a pack of wax crayons for $5. there are 10 crayons in each pack. what is the unit price of the crayons?

Mathematics
2 answers:
creativ13 [48]3 years ago
7 0

Answer:

Unit price of the crayons is $0.5 or 50 cents.

Step-by-step explanation:

A crayon company sells a pack of wax crayon for $5.

Since each pack contains number of crayons = 10

Then we have to find the unit price of the crayons.

We apply unitary method to solve this question.

∵ 10 crayons cost = $5

∴ 1 crayon will cost = \frac{5}{10}

                               = $0.5

Therefore, unit price of the crayons will be $0.5 or 50 cents.

Nutka1998 [239]3 years ago
4 0
The unit price of the crayons is 50 cents
You might be interested in
Wren has a 30% chance of being selected as the president of the school sports club and a 80% chance of being elected editor of t
SashulF [63]
Multiply the two probabilities together to get the answer. 3/10 ×8/10 = 24/100 or 24 %
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If a car traveled 110.5 miles in two hours, how far did it travel in one hour?
Paul [167]

Answer: 55.25

Step-by-step explanation:

Divide 110.5 by 2 which give you 55.25

So in every hour the car travels at 55.25 miles per hour

8 0
3 years ago
If a new soccer ball is labeled $45, what would the new price be if the sign above it says "63% off"?
Paul [167]

Answer:

New price of the ball after discount = $16.65

Step-by-step explanation:

Selling price of the soccer ball = $45

Discount labeled on the ball = 63% off

Therefore, selling price after the discount = Original selling price - %discount

= $45 - (63% of $45)

= $45 - $28.35

= $16.65

New price of the ball after discount = $16.65

3 0
2 years ago
Jose wants to build a rectangular kennel for his dog. His dad will let him useca spot in the corner of the yard that is 12 feet
Crazy boy [7]
The answer is probably about 21 feet






3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Question:
Andrew [12]

Answer:

(0, -9)

Step-by-step explanation:

The y intercept is the y value when x =0

(0, -9)

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help me please
    10·1 answer
  • Adam buy 9 gift card and gives 6 away.how many does he have left?
    9·2 answers
  • Maekyala's Room is 65m by 3m by 3m.How many cubic meter of air will her room hold?
    10·1 answer
  • Please help quickly!!! 
    6·2 answers
  • Please answer this correctly
    9·2 answers
  • What is the measure of ZGVI/?
    5·1 answer
  • What is 39.5/4 if you tell me you get 45 points
    11·2 answers
  • The question is down below. pleaseee
    15·1 answer
  • Helppppp plzzzzzzz!!!!!!!!!!!! 20+ Pts and brainliest!!!!!!
    6·1 answer
  • HELP I NEED THIS DONE ITS DUE TODAY
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!