1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
r-ruslan [8.4K]
3 years ago
15

Lydia drives from city a to city b to transport goods. her return speed is 3 times her departure speed and she takes 40 minutes

less on her return trip. how long did her departure trip take?
Mathematics
1 answer:
gizmo_the_mogwai [7]3 years ago
4 0

Answer:

1 hour

Step-by-step explanation:

Hello, let's say that her departure trip takes t in minutes, as her return speed is 3 times her departure speed, she took t/3 for the return and we know that this 40 minutes less, so we can write.

t/3=t-40

We can multiply by 3

t = 3t -40*3 = 3t - 120

This is equivalent to

3t -120 = t

We subtract t

2t-120 = 0

2t = 120

We divide by 2

t = 120/2 = 60

So this is 60 minutes = 1 hour.

Thank you.

You might be interested in
What is the solution to 3/(2x+1) = 9/3x?
Scorpion4ik [409]

Answer:

Solution x = - 1

Step-by-step explanation:

3 / (2x+1) = 9 / 3x

Cross multiply

3(3x) = 9(2x + 1)

Distributive property

9x = 18x + 9

Subtract 18x from both sides

-9x = 9

Divide both sides by -9

x = -1

7 0
3 years ago
A survey asked 36 students to choose their favorite type of music from the choices of rock, pop, and country. The results of the
mina [271]

Answer:the answer is b

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A video game store made a display of game console boxes show at the right. the length, width and high of each game console box i
mihalych1998 [28]
Volume=length*width*height V=2*2*2 or V+2^3 V=8 The volume of the display is 8 cubic feet
4 0
3 years ago
Substitution to determine if 19 was a solution to the equation
BlackZzzverrR [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

if your question is
"Choose the student who correctly used substitution to determine if 19 was a solution to the equation. 6 + m = 24. 6 + 19 = 24. 24 = 24. 19 is a solution. 6 + m = 24. 6 + 19 = 24. 25 not-equals 24. 19 is not a solution. 6 + m = 24. 6 + 24 = 24. 30 not-equals 24. 19 is not a solution. 6 + m = 24. 6 + 19 = 24. 25 = 24. 19 is a solution."

then juan is correct

7 0
2 years ago
Please Help
dlinn [17]

Answer:

B 0

Step-by-step explanation:

r is a horizontal line

horizontal lines are of the form y= constant

The slope for horizontal lines are 0

Parallel lines have the same slope.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 1. x/6 + 4 = 15
    6·1 answer
  • Kelly bought a 5-kilogram can of peanuts for $4.50. What is the unit price
    11·1 answer
  • 5 STARS!! PLEASE HELP
    7·1 answer
  • How much did Mario spend on golfing? a. $35.20 b. $45.20 c. $47.88 d. $143.96
    12·2 answers
  • A 1 quart container of oil cost $2.89 a case of 12 1 quart containers cost $28.56 how much is saved per container by buying the
    5·1 answer
  • Which size can of green beans shown in the table has the lowest unit price? ​
    5·2 answers
  • The fraction 4/5 is equivalent to which of the following decimals?
    9·2 answers
  • Need help ASAP. I don't understand anything in this unit.
    12·1 answer
  • A study showed that a high school junior enrolled in two AP classes studies 25 hours per week with a standard deviation of 6.2 h
    9·1 answer
  • How much is 48.9 miles in minutes? (I really need help )
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!