1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Murljashka [212]
3 years ago
8

Plowin' Supply plans to make 22 comma 000 tractors at its plant. Fixed costs are $ 550 comma 000 and variable costs are $ 180 pe

r tractor. What is the average cost perâ tractor?
Business
1 answer:
xz_007 [3.2K]3 years ago
5 0

Answer:

$43

Explanation:

The total cost incurred by the company is made of two classes of cost namely; Fixed and variable cost. While the fixed cost is constant, the variable cost is dependent on the number of tractors produced.

A such,

Fixed cost = $550,000

Variable cost = 22000 × $180 = $396,000

Total cost = $550,000 + $396,000

= $946,000

The average cost per tractor is the result of the ratio of the total cost to the number of tractors

average cost per tractor =  $946,000/22,000

                                         = $43

You might be interested in
Expenditures for consumer goods and services $4,565
krek1111 [17]

Answer:

a. $640 billion.

Explanation:

Net investment = $225

Gross investment = $865

Depreciation = Gross investment - Net investment = $865 - $225 = $640

Therefore, on the basis of Table, depreciation is  a. $640 billion.

5 0
3 years ago
How taxation and legislation impact positively and negatively on a company?
wel
Positive : Taxation could be used to exclude some expenses that could be putted in the income statement

Negative : Taxation will cut out some part of the company's annual revenue

hope this helps
6 0
3 years ago
A company produces a single product. Variable production costs are $13.50 per unit and variable selling and administrative expen
Dominik [7]

Answer:

$15,525

Explanation:

Calculation for ending inventory under variable costing

Using this formula

Units in ending inventory = Units in beginning inventory + Units produced −Units sold

Thus,

= 0 units + 5,500 units −4,350 units

= 1,150 units

Formula for Value of ending inventory under variable costing

= Unit in ending inventory × Variable production cost

= 1,150 units × $13.50 per unit

= $15,525

4 0
3 years ago
The company expects an annual need for 5,000 switches. If the company makes the product, it will have to utilize factory space c
WITCHER [35]

Based on the cost to produce each unit of the switches and the annual demand, the total costs will be $25,900 more than the cost of purchasing the switches.

<h3>What is the cost of producing the switches?</h3>

This can be found as:

= Variable cost + set up costs + supervisor's salary + opportunity cost of lost rent

= ( (6 + 5 + 4) x 5,000 units) + 45,500 + 41,000 + (3,700 x 12 months)

= $205,900

If they bought the switches at $36, they would cost:

= 36 x 5,000

= $180,000

Its cheaper to buy by:

= 205,900 - 180,000

= $25,900

Find out more on total costs computation at brainly.com/question/5168855.

#SPJ1

7 0
2 years ago
Shauna Lewis Company expects the following for 2018​: times Net cash provided by operating activities of $ 140 comma 000. times
mihalych1998 [28]

Answer:

Explanation:

Net cash provided by operating activities 140,000

Less: Capital expenditures -81,000

Less: Cash dividends paid -10,000

Free cash flow 49,000

3 0
3 years ago
Other questions:
  • If left to the private market, the amount of fire protection provided in a city would be ________ than it is now, and free rider
    13·1 answer
  • At a local university, students talk about being able to retake an exam three times as a way of showing how committed the school
    8·1 answer
  • True or false. An income statement provides investors with a report of a firm’s profitability over a specific period of time.
    9·1 answer
  • Daniel wants to find out if he can notice the difference in light intensity when he adds some lit candles to a set of lit candle
    11·1 answer
  • The invention and rapid diffusion of more productive agricultural techniques is called ________, that involves introduction of _
    15·1 answer
  • Assuming the wage-employment tradeoff exists, if labor in a particular geographic area is homogeneous and the unionized workers
    13·1 answer
  • On which of the following goods or services might a tax increase be hardest to pass on to consumers? A) automatic car washes
    9·2 answers
  • According to your text, the best means of using direct foreign investment to attract new sources of demand is probably to
    9·1 answer
  • Why do you think that luxury brands are particularly interested in investing in social media influencers?.
    12·1 answer
  • margot inc, which uses the perpetual inventory system, purchases 500 units of inventory to be held for resale. margot should deb
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!