1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alekssr [168]
3 years ago
6

(a) Tony bought 22 pounds of flour for $9. How many pounds of flour did he get per dollar?

Mathematics
1 answer:
BARSIC [14]3 years ago
3 0

Answer:

The answer is, 2.44 pound of meat per dollar.

Step-by-step explanation:

I could be wrong, but I think you have to divide 22 by 9 and that's how you get your answer.

22/9 = 2.44

You might be interested in
I cant fail this it’s my exam please help anyone
Olin [163]

The answer is b because it is b

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
I need this fast guys. This is due tomorrow help a fellow comrade out
gavmur [86]
So whats the answer. please help me I got a test of this
3 0
3 years ago
Pls help urgently extra points and mark brainlist
Andreas93 [3]

Answer:

7

Step-by-step explanation:

9 is not a prime factor and of you divide 210 with 11, it will be a decimal

5 0
3 years ago
Find the least common multiple of 10x4 and 6w3 .
jarptica [38.1K]
10x⁴ and 6w³

1) We see no the same letters in both expressions, so we will need to include all letters in the final answer. x⁴w³

2) number part
10 = 2*5
6=3*2
We need 2*3*5=30  (we need 2 only one times, because we have 2 only one time in each of the numbers).
3)The least common multiple
2*3*5x⁴w³ = 30x⁴w³
Answer is  30x⁴w³.

8 0
3 years ago
Help i need the answer now!!!
sveticcg [70]

Answer:

hmm bro it's kinda blurry can u retake the pic? i will help u to solve it

4 0
2 years ago
Other questions:
  • A fast food restaurant sells hamburgers at $5.50 each and hot dogs at $4 each. 1) Write an algebraic expression to find the tota
    10·1 answer
  • Please help I will give brainest.
    8·1 answer
  • First three common multiple of 20 and 25
    8·2 answers
  • Make a list of 5 numbers with a mean of 12 and a mode of 15. <br><br> Explain if you can
    7·1 answer
  • a circular marble table top has a diameter of 42 in if the table top cost $280 what is the price per square inch
    14·1 answer
  • Approximate 5.824 to the nearest whole​
    11·1 answer
  • I NEED HELP WITH A QUICK QUESTION! 30 POINTS!
    5·1 answer
  • The dimensions of Amy’s rectangular garden are 15 feet by 12 feet. Amy wants to buy flowers to improve the appearance of her gar
    5·2 answers
  • What is the slope of the line shown? On a coordinate plane, a line goes through (0, 7) and (2, 3).
    9·1 answer
  • Can someone help me!!
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!