1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
snow_tiger [21]
3 years ago
15

A shopper buys cat food in bags of 3 lbs. Her cat eats 3/4 alb each week. How many weeks does one bag last?

Mathematics
1 answer:
iren2701 [21]3 years ago
6 0
Divide 3 by 3/4 and you will get your answer. you can also multiply 3×4/3. it's the same thing
You might be interested in
Mr Thompson please help with my new HW
sesenic [268]

Answers:

  1. C) x = plus/minus 11
  2. B) No real solutions
  3. C) Two solutions
  4. A) One solution
  5. The value <u>  18  </u> goes in the first blank. The value <u>  17  </u> goes in the second blank.

========================================================

Explanations:

  1. Note how (11)^2 = (11)*(11) = 121 and also (-11)^2 = (-11)*(-11) = 121. The two negatives multiply to a positive. So that's why the solution is x = plus/minus 11. The plus minus breaks down into the two equations x = 11 or x = -11.
  2. There are no real solutions here because the left hand side can never be negative, no matter what real number you pick for x. As mentioned in problem 1, squaring -11 leads to a positive number 121. The same idea applies here as well.
  3. The two solutions are x = 0 and x = -2. We set each factor equal to zero through the zero product property. Then we solve each equation for x. The x+2 = 0 leads to x = -2.
  4. We use the zero product property here as well. We have a repeated factor, so we're only solving one equation and that is x-3 = 0 which leads to x = 3. The only root is x = 3.
  5. Apply the FOIL rule on (x+1)(x+17) to end up with x^2+17x+1x+17 which simplifies fully to x^2+18x+17. The middle x coefficient is 18, while the constant term is 17.
3 0
3 years ago
The area of circle 1 is 6 square units. The area of circle 2 is 7 square units. Which of the following is true about the circumf
miskamm [114]

Answer:

C. The circumference of circle 1 is less than the circumference of circle 2.

Step-by-step explanation:

6<7

We know that the formula for the area of a circle is πr². This means the greater the radius, the greater the area.

We also know that the formula for circumference is 2πr. It is also dependent on radius. The greater the radius, the greater the circumference.

Given that Circle 2 has a greater area, this means that it has a greater radius which in turn means that it has a greater circumference.

C. The circumference of circle 1 is less than the circumference of circle 2.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Ella needs a canvas that's 15 inches on one side and has area of 150 sq. ft what's the length of the missing side
Lunna [17]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

150 divided by 15 is 10 and boom you have your answer

3 0
3 years ago
The mean height of plants is 18 inches. The height of seven plants are 12 inches, 13 inches, 15 inches, 15 inches, 17 inches, 23
ahrayia [7]

Answer:

25 inches

Step-by-step explanation:

i first started with 18×8=144 then i did 144-119 and got 25.

3 0
3 years ago
The times for Erin’s five laps around the track were 56.6 seconds, 57.9 seconds, 57.5 seconds, 65.3 seconds, and 65.7 seconds. U
Evgesh-ka [11]

Answer:

the correct answer should be c, 304

7 0
3 years ago
Other questions:
  • A card is drawn from a standard 52-card deck. What is the probability that the card is a red 8, given that the card is an 8?
    11·2 answers
  • What is 4/17 as a decimal
    6·1 answer
  • Which number would be 16,000 when rounded to the nearest thousand: 15,472 or 15,518 or 16,511 or 16,739?
    8·2 answers
  • Bus A and Bus B leave the bus depot at 5 pm. Bus A takes 30 minutes to complete its route once and bus B takes 35 minutes to com
    8·1 answer
  • What is 90 percent as a fraction or mixed number in simplest form
    9·1 answer
  • Last month, Margo bought a tree that grows
    11·1 answer
  • Need help! 22 points!​
    15·1 answer
  • 8+6 it’s a math test
    10·1 answer
  • Please do this math for me or else i will steal your cookies
    9·1 answer
  • A bakery sells yesterday's bagels for a discounted rate of $2.64/dozen. What is the price per bagel?​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!