1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xz_007 [3.2K]
3 years ago
6

Find each unit rate:

Mathematics
1 answer:
Sidana [21]3 years ago
7 0

Answer:

The unit rate is 60 miles per hour

The unit rate is 2.5 meters per second

The unit rate is 12 customers per day

The unit rate is 1.592 dollars per pound

Step-by-step explanation:

* Lets explain how to find the rate

- A rate is the ratio between two related quantities in different units

- To find the unit rate, divide the numerator of the given rate by the

 denominator of the given rate

* <em>Lets solve the problem</em>

# 420 miles in 7 hours

∵ The distance is 420 miles in time 7 hours

- The unit rate is how many miles in 1 hour

∴ The unit rate = 420 ÷ 7 = 60 miles per hour

∴ The unit rate is 60 miles per hour

# 40 meters in 16 seconds

∵ The distance is 40 meters in time 16 seconds

- The unit rate is how many meters in 1 second

∴ The unit rate = 40 ÷ 16 = 2.5 meters per second

∴ The unit rate is 2.5 meters per second

# 360 customers in 30 days

∵ There are 360 customers in 30 days

- The unit rate is how many customers in 1 day

∴ The unit rate = 360 ÷ 30 = 12 customers per day

∴ The unit rate is 12 customers per day

# $7.96 for 5 pounds

∵ The cost is $7.96 for 5 pounds

- The unit rate is the cost of per pound

∴ The unit rate = 7.96 ÷ 5 = 1.592 dollars per pound

∴ The unit rate is 1.592 dollars per pound

You might be interested in
Gamma rays have the longest wavelength on the electromagnetic spectrum.
Serhud [2]
-- False.  Gamma rays have the shortest wavelengths
on the electromagnetic spectrum.

-- A disturbance that transfers energy from place to place
is called a wave.
3 0
3 years ago
What roles do factor markets and product markets play in the economy
klio [65]

Answer:

 the roles they done is

"giving entrepreneurs necessary gear for ideas to work. Product markets provides consumers with goods and services and in return producers gain money."

5 0
2 years ago
1 more than twice as many CDs is 17
Zinaida [17]

Answer:

original number is 8

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
jim is planning a party. he spends $150 on a room for the party. he also spends $16.50 per person for food. jim finds the total
meriva
$577.50is the amount he paid.
8 0
3 years ago
Enrique is a library volunteer. On Saturday he shelved 240 books in one hour. At this rate how many books did he shelve in one m
alexandr1967 [171]
Answer is 4 books per minute. 240 (books) divided by 60 (minutes in one hour) equals 4
8 0
3 years ago
Other questions:
  • How much is 1 foot stack of nickel Worth
    5·2 answers
  • If point T was located at 4,6 and moved 3 units to the left and 2 units down, at what coordinations will point T be located
    15·1 answer
  • How do I solve 1/26=x/1300?
    9·1 answer
  • Identify the minimum value of the function y = 3x2 − 12x + 10.
    8·1 answer
  • What’s the area of rhombus ABCD if ac =10 and BD=13 ?
    9·1 answer
  • Which is longer 4000 ft or 1 kilometer?
    13·1 answer
  • Which of the following numerical expressions results in a negative number?
    5·1 answer
  • Ms. Carey wrote the equation: 3x-7-2/3 (9x-6) = 15 on the board. What is the solution to the equation? Show your work.
    6·1 answer
  • Jana is buying a cell-phone plan. She has two plans to choose from.
    8·1 answer
  • the drive time for a college student commuting between her dorm and her coop job is uniformly distributed between 20 and 45 minu
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!