Answer:
Charlotte-16
Step-by-step explanation:
In order to calculate the time that Charlotte took we just first have to calculate the time that Terrence took to finish the word search, that is done by multiplying the 32 minutes that Frank took by the three quartes that it took terrence:

So now we know that It took terrence 24 minutes, and that Charlotte took two thirds of that time so we now just multiply that:

Answer:
Step-by-step explanation:
54 / 6= 9
9 points per minute
Putting a ladder up against a straight wall. The sides of the triangle are:
1: the ladder
2: the walls
3: the ground from the wall to the ladder
((x+2)(x+2))-((x-5)(1))=A
x^2+4x+4-x+5=A
x^2+3x+9=A
You can use the proportion.
$4.99 / 1 kg = x / 1.8 kg
x = ($4.99 * 1.8 kg) / 1 kg
x = $8.98
Therefore, in 1.8 kg of potatoes, it costs at $8.98
☺️<span>✌️</span>