18 months.
$364.95 - $49.95 = $315
$315 / $17.50 = 18
Answer
Find out the how much does one apple cost .
To prove
Let us assume that the number of bananas be x .
Let us assume that the number of apples be y .
As given
At a greengrocer, two bananas and one apple cost $1.16 .
Than the equation becomes
2x + y = 1.16
one banana and one apple cost $0.71.
Than the equation becomes
x + y = 0.71
Subtracting x + y = 0.71 from 2x + y = 1.16
2x - x + y - y = 1.16 - 0.71
x = 0.45
Put in the equation x + y = 0.71
0.45 + y = 0.71
y = 0.71 - 0.45
y = $0.26
Therefore the cost of the one apple is $0.26 .
Answer:
-4(3-1)+2
-4x2+2
-8+2= -6
since there is only one - and one + the answer will be negative
The length of the dollhouse is 156 square inches
Answer:
<h2>The Possible range for x is : ]8 , 18[</h2>
Step-by-step explanation:
To can draw this triangle if:
4x - (2x - 6) < 42 < 4x + (2x - 6)
solve inequality 1 :
4x - (2x - 6) < 42 ⇔ 2x + 6 < 42 ⇔ 2x < 36 ⇔ x < 18 (1)
Solve inequality 2 :
42 < 4x + (2x - 6) ⇔ 42 < 6x - 6 ⇔ 48 < 6x ⇔ 8 < x (2)
from (1) and (2) we deduce that : 8 < x < 18