1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex
3 years ago
13

−2(−3x+4)+3x−3=−29 what does x equal

Mathematics
2 answers:
sergey [27]3 years ago
8 0

Answer:

idk

Step-by-step explanation:

gogolik [260]3 years ago
3 0

Answer:

x = −2

Step-by-step explanation:

Let's solve your equation step-by-step.

−2(−3x+4)+3x−3=−29

Step 1: Simplify both sides of the equation.

−2(−3x+4)+3x−3=−29

(−2)(−3x)+(−2)(4)+3x+−3=−29(Distribute)

6x+−8+3x+−3=−29

(6x+3x)+(−8+−3)=−29(Combine Like Terms)

9x+−11=−29

9x−11=−29

Step 2: Add 11 to both sides.

9x−11+11=−29+11

9x=−18

Step 3: Divide both sides by 9.

9x /9  =  −18 /9

x=−2

I hope this helps!!!

You might be interested in
The advertised size of a pizza is the length of its diameter. (An 8-inch pizza has a diameter of 8 in)Q1: What is the area of a
Alexxandr [17]
<span>In this question, we assume the pizza is a circle with radius r and diameter d. The radius is also known as (d/2). The area of a circle is A=pie*r^2. Q1: The area of a 16 inch pizza is A = pie * (16/2)^2 = pie * 8^2 = pie *64 = 201.06 in^2. Q2: To determine the cost per slice, just divide the total cost by the number of slices. In this case you would divide 12.50 by 8 (total slices) to get 12.50/8=$1.56/slice. Q3: The cost per square inch of the pizza would be total cost divided by the total area in square inches. This would give you 12.50/201.06 = $0.06 per square inch.</span>
8 0
3 years ago
What is the word of this definition?<br> "To have deep feelings for someone"
Minchanka [31]

Answer:

It should be <em>love.</em>

<em>I hope this helped at all, sorry if it didn't.</em>

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is <br> 12 m/mi = cm/s
yarga [219]

<em>1 Cancel m.</em>

12i=c*m/s

<em>2 Use rule a*b/c = ab/c</em>

12i=cm/s

<em>3 Multiply both sides by s.</em>

12is=cm

<em>4 Divide both sides by 12.</em>

is=cm/12

<em>5 Divide both sides by i</em>

s=cm/12/i

<em>6 Simplify cm/12/i</em>

s=sm/12i

4 0
2 years ago
What are the solutions of the equation −2x−6=−2x−6 ?
Svet_ta [14]

Answer:

x = 0

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with the 6 tasks. Please help me i have a test
jarptica [38.1K]
This is my answer. 0 < x < 0,5
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Is anything bigger than 1 whole?
    9·1 answer
  • How do I draw a model for 63 divided 6
    5·1 answer
  • The table below shows the price of rolls at a bakery. A baker’s dozen includes 13 rolls for the price of a dozen rolls. How much
    11·2 answers
  • 1. The following problem ropresents a population of bacteria. P(t)=360(2)^t where toquals time in hours. How many bacteria are p
    13·2 answers
  • How do you find a missing height in a triangle?
    13·2 answers
  • Q # 28 please help.Use a calculator to find the value
    9·2 answers
  • Suppose that triangle ABC is a right triangle with a right angle at C and hypotenuse C. Also note that a is the length of the si
    8·1 answer
  • A line that includes the point (-8,-3) has a slope of -1/9. What is it’s equation in point-slope form?
    15·1 answer
  • Need to figure out and show work for elapsed time for 9:25pm - 6:15am
    7·1 answer
  • Simplify 4 to the 2nd power • 4 to the 8th power
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!