<span>In this question, we assume the pizza is a circle with radius r and diameter d. The radius is also known as (d/2). The area of a circle is A=pie*r^2. Q1: The area of a 16 inch pizza is A = pie * (16/2)^2 = pie * 8^2 = pie *64 = 201.06 in^2. Q2: To determine the cost per slice, just divide the total cost by the number of slices. In this case you would divide 12.50 by 8 (total slices) to get 12.50/8=$1.56/slice. Q3: The cost per square inch of the pizza would be total cost divided by the total area in square inches. This would give you 12.50/201.06 = $0.06 per square inch.</span>
Answer:
It should be <em>love.</em>
<em>I hope this helped at all, sorry if it didn't.</em>
<em>1 Cancel m.</em>
12i=c*m/s
<em>2 Use rule a*b/c = ab/c</em>
12i=cm/s
<em>3 Multiply both sides by s.</em>
12is=cm
<em>4 Divide both sides by 12.</em>
is=cm/12
<em>5 Divide both sides by i</em>
s=cm/12/i
<em>6 Simplify cm/12/i</em>
s=sm/12i
Answer:
x = 0
Step-by-step explanation:
This is my answer. 0 < x < 0,5