1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NNADVOKAT [17]
3 years ago
10

What's the algebraic expression for n cubed increased by 5??

Mathematics
1 answer:
sertanlavr [38]3 years ago
7 0
N^3+5 is the algebraic expression for it.
You might be interested in
Bananas are $.59 a pound what is the constant of proportionality
hichkok12 [17]
The constant proportionality is the proportionality of 59. Because it is the price, you just move the decimal point two places over to the left.
If you do this correctly you will get .59
4 0
3 years ago
Solve 3[-x + (2 x + 1)2 = x - 1<br><br><br> X=?
Anna007 [38]

Answer:

x=−7/8

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
5) In a urea manufacturing plan, all employees work a basic week of 40 hours. Ay overtime worked during weekdays is paid for at
Mkey [24]

Answer: $‭1,135.15‬

Step-by-step explanation:

First calculate his basic pay;

= 40 * 14.60

= $584

Total for overtime worked during the week;

= 15 * 14.60 * 1.25

= $‭273.75‬

Total for overtime worked on Saturday;

= 6 * 14.60 * 1.5

= $131.40

Total for overtime worked on Sunday;

= 5 * 14.60 * 2

= $146

Sum all the figures;

= 584 + 273.75 + 131.40 + 146

= $‭1,135.15‬

3 0
2 years ago
What is the similarity between 85,17,19,4 and 2?
Anvisha [2.4K]
You can obtain the a number for which they all divisors by calculating the least common multiple.

This way:

85 = 5*17*1
17=17*1
19=19*1
4=2^2 *1
2=2*1

The least common multiple is: 5*17*19*2^2 = 6,460.

Then 84, 17, 19, 4 and 2 are all divisors of 6,460.
6 0
3 years ago
What type of stock receives an equal part of the profits on each share to be distributed after all other obligations of a compan
solong [7]
I think the answer is A. Common
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Mr. Epps buys 500 bags of balloons for the high school prom for $250 what is the cost per bag
    13·2 answers
  • Please answer, 20 points, thanks, and brainiest. Improper answers will be reported so dont comment 'idk' just to get points.
    13·2 answers
  • Convert :
    15·1 answer
  • Solve the system of equations using the substitution method. check the solution.
    8·1 answer
  • What is a - b over 2?
    12·1 answer
  • NEED HELP!! Please help really hard for me because i´m dumb sometimes.
    6·2 answers
  • Nine students made models of mars and its moons. The answer is 18. What’s the question?
    8·1 answer
  • Mrs. Femandez starts out with $255 in her checking account. She deposits $35 on Monday. Tuesday afternoon she
    6·1 answer
  • What is the answer to this?
    7·1 answer
  • (b) 3 - 2w 29<br> What is the answer
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!