1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zavuch27 [327]
3 years ago
8

What is 8/12 + 8/11

Mathematics
1 answer:
expeople1 [14]3 years ago
3 0
The simplified answer is 46/33.
You might be interested in
A chimp is taking a multiple - choice test of course the chip can't read and his guessing for every question. If there are 4 cho
tia_tia [17]

Answer:

21

Step-by-step explanation:

He will guess correctly 25% of the time.

He has 84 questions

25% of 84

.25 * 84

21

We should expect that he will get 21 questions correct

6 0
3 years ago
QUESTION 4 of 10: Your average weekly take home wage is $615. You take a one-week paid vacation and a second week unpaid vacati
Anastasy [175]

Answer:

$45

Step-by-step explanation:

Here we need to calculate the income of this year.

We know that a year has 52 weeks. And, our payed weeks are 51, they are, the 50 weeks we work plus the one week of paid-vacation. The remaining week does not give us income, as is unpaid. So our total year income is:

51 * $615 = $31,365

So, our surplus will be our income minus our expenses:

Surplus = $31,365 - $31,320 = $45

Our cash surplus is $45

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
F the price of a pair of shoes is $35.00 before tax, and tax is 20%, what will the final price of the pair of shoes be?
azamat

Answer:

$42

Step-by-step explanation:

35·0.20=7

tax is $7

35+7=42

the final price is $42

5 0
3 years ago
Write the recurring decimal 0.1 as a fraction in its simplest form
IrinaVladis [17]
The answer is going to be 1/9
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Look at picture <br>please help in less than 5 min
tiny-mole [99]
The answer is b
2^2*3*7=
4*3*7=
12*7=
84
7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the slope of the line represented by the points in the table?
    10·2 answers
  • What is y= -4 7x -7y =-21
    10·1 answer
  • Pls help me i think its the first one
    9·1 answer
  • What are Absolute Value Equations​
    7·1 answer
  • I.
    10·1 answer
  • Based on the graph, what is the initial value of the linear relationship? (4 points)
    12·1 answer
  • b. 3 ice cream cones cost $8.25. At this rate, how much do 2 ice cream cones cost? Explain how you know.
    6·1 answer
  • A 2-cup bottle of shampoo costs $11.20. What is the price per fluid ounce?
    15·2 answers
  • Decompose to find the product of 8 x 4.52.<br> 36.16<br> 32.56<br> 36<br> 32.16
    15·2 answers
  • (((20 POINTS)))
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!