Answer:
11 books
Step-by-step explanation:
because if she gets $4 per book and gets $44 in total then that means she has read 11 books because 4 times 11 is 44.
We can write this in math as x+y+z=104, x=y-6, and z=3y
Because we already know what x and z are in terms of y, we can substitute our values for x and z into the first equation. This now looks like (y-6) + y + (3y) = 104. Now we can simplify our equation to find our value for y.
y-6 + y + 3y = 104 simplifies to 5y - 6 = 104, then 5y=110, and finally y=22.
Now that we know our value for y we can find our values for x and z by substituting our value for y into the other two equations.
The second equation x = y-6 can be simplified as x = 22 - 6 and further simplified as x = 16.
The third equation z = 3y can be written as z = 3(22) or z = 66.
Our three numbers are 16, 22, and 66. Hope this helps you!
Answer:
Take the coordinates of each vertex (corner point) and subtract 2 from the x-coordinate; leave the y-coordinate alone.
Step-by-step explanation:
Example: If one vertex is the point (5, 3), then it moves left 2 units to (3, 3).
If a vertex is at (-3, 1), then it moves 2 units left to (-5, 1).
97.45 / 5 = 19.49 per gallon
and then there is 21.95 per gallon
the better deal would be the 5 gallon bucket for 97.45 because if u buy it this way, it is cheaper by the gallon