1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AnnyKZ [126]
3 years ago
9

Á Business models are classified under the rubric of business

Business
1 answer:
miv72 [106K]3 years ago
7 0
??????????????????????????????
You might be interested in
The aspect of business ethics that examines business institutions from a social rather than an individual perspective is referre
MakcuM [25]

Answer: Corporate Cultural Responsibility.

Explanation:

The corporate cultural responsibility of a company are the standards members of the society have come to expect from the company based on the previous ways their members of staff have been seen to operate. Corporate Cultural responsibility can be seen in staff dress-code and work style.

6 0
3 years ago
Based on the following cost data, what conclusions can you make about the costs of Product A and Product B?
Basile [38]

Answer:

The answer is D

Explanation:

Product A is a variable cost because variable cost(inputs) increases(decreases) with increase (decrease) units(output).

Whereas for product B;

Though, fixed cost is fixed across all units of output but as the total output increases, the average fixed cost decreases because the same amount of fixed costs now cover a larger number of output produced.

6 0
3 years ago
Depreciation expense is added back to net income when preparing the cash flow from operating activities section because deprecia
luda_lava [24]

Answer:

Depreciation expense is added back to net income when preparing the cash flow from operating activities section because depreciation represents a non cash reduction to net income. Depreciation is a non cash reduction because it notes down the the reduction in the value of an asset due to use as an expense and because the company isn't making any cash transactions due to depreciation of assets therefore it is a non cash expense and this is why it is added back to net income when preparing cash flow from operating activities.

Explanation:

4 0
3 years ago
Bain Corporation makes and sells state-of-the-art electronics products. One of its segments produces The Math Machine, an inexpe
pochemuha

<u>Solution and Explanation:</u>

<u>Part a: </u>                                                                            

Revenue  5000 multiply 6.6   33000            

Unit Level Variable Cost:        

Material Cost  5000 multiply 2.7   -13500    

Labor Cost  5000 multiply 1.2   -6000    

Manufacturing Cost  5000 multiply 1.2   -6000    

Shipping and Handling  5000 multiply 0.3   -1500    

Sales Commission    0    

Contribution Margin    6000            

Should be accepted as it will increase profitability by $6000          

Part b1&b2:                                 Cost to Make  Cost to Buy          

Material Cost                40000*2.7  108000      

Labor Cost                40000*1.2  48000      

Manufacturing Cost  40000*1.2  48000      

Prod Supervisor Salary             72000      

Purchase Cost  40000*6.72               0  268800          

Total Cost                               276000  268800          

Should purchase from outside as cost is lower than making it      

Part b3:        

                                          Cost to Make  Cost to Buy            

Material Cost  60000 multiply 2.7     162000      

Labor Cost  60000 multiply1.2             72000      

Manufacturing Cost  60000*1.2  72000      

Prod Supervisor Salary             72000        72000    

Purchase Cost  60000*6.72              0           403200            

Total Cost                             378000        475200            

Should make in house as cost is lower            

Part c:  It should not be eliminated.              

Elimination will decrease profitability by $72000 which is being allocated company wide facility exp.  Before Allocation, actual profit is (168000-24000-72000)=$72000    

Loss is because of allocation of facility expenese, which will be allocated on other segment.

 

5 0
3 years ago
Gusler Corporation makes one product and has provided the following information:
Gre4nikov [31]

Answer:

$807,500

Explanation:

First determine the cost per unit (U) as a function of cost of materials (M):

M = 2 * $2.00 = $4.00

And cost of labor and overhead (L):

L = 2.7*($20.00+$10.00)

L= $81.00

Total cost per unit is:

U = M + L = $4.00+ $81.00

U = $85.00

The estimate cost of goods sold for the month of May (C) is the product of the cost per unit by the number of units sold during the month (9,500):

C= $85.00*9,500

C= $807,500

Therefore, the estimated cost of goods sold for May is closest to $807,500

8 0
3 years ago
Other questions:
  • The spotlight on small business box "earning while learning" features students who
    14·1 answer
  • Because it is difficult for economists to use experiments to generate data, they generally must a. use whatever data the world g
    12·1 answer
  • Claire created an ad for a company with a target audience of customers under the age of 16 for her advertisement. However, the p
    13·1 answer
  • 3. Explain why price is equal to marginal revenue in pure competition but not in a monopoly. Include in your explanation why the
    14·1 answer
  • Suppose that the equilibrium wage for teachers in Michigan is $15/hour. Also suppose that Michigan raises its minimum wage to $1
    15·1 answer
  • When using the IDRC to assess the external environment the company will look at which of the following?
    10·1 answer
  • Jude wants to receive $1,100 at the beginning of each of the next eight years. If his opportunity cost rate is 9 percent compoun
    13·1 answer
  • a black female employee is told that she cannot come to work with her hair in a decorative braids traditionally worn in Africa,
    15·1 answer
  • Can you tell when someone you call is friendly before answering the phone?EXPLAIN
    12·1 answer
  • When a restaurant prices pizza at $10 per slice they sell 100 slices in a night. If they sell pizza for $5 per slice, they sell
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!