1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
m_a_m_a [10]
3 years ago
5

Solve the inequality -4y+6<-4

Mathematics
1 answer:
svet-max [94.6K]3 years ago
4 0

Answer:

y = 5/2

Step-by-step explanation:

-4y+6<-4 subtract 6 from both sides

-4y + 6 - 6 < -4 - 6 = -4y < -10 since both sides are negative we multiply it by -1 and get ➡ 4y < 10

Now divide both sides by 4

4y ÷ 4 < 10 ÷ 4 ➡ y < 5/2

You might be interested in
Hey guys can you help me pls
hjlf

Answer:

the top is 16/4

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
What is the volume of the right prism?
Bess [88]
The answer would be B as half of 6 is 3 and 3 x 5 is 15 , 15 x 10 is 150 :)<span />
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Y= 0.26x + 4.4*10^-4
Temka [501]

Y= 0.26x+4.4*10^-4

Y= 0.26x+4.4*10,000

Y=0.26x+44,000


I'm not sure if you were only trying to simplify the problem, but I hope this helped

6 0
3 years ago
Solve for x: <br> 3x+2y=7
iVinArrow [24]
3x+2y=7\ \ \ |subract\ 2y\ from\ both\ sides\\\\3x=7-2y\ \ \ |divide\ both\ sides\ by\ 3\\\\\boxed{x=\dfrac{7-2y}{3}}
8 0
3 years ago
Lab tests of a new drug indicate a 70% success rate in completely curing the targeted disease. The doctors at the lab created th
Katyanochek1 [597]

Answer: 30%?

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the value of the underlined 9 10,698
    15·1 answer
  • A 36oz box of cereal costs $5.04. What is the cost per ounce?
    10·2 answers
  • Write and solve an equation. On Monday Anna picked some apples. On Tuesday she picked 15 more apples than on Monday. If Anna pic
    6·2 answers
  • Nicole usually scores between 89%
    10·1 answer
  • PLEASE HELP ME!!!! very easy. a picture is shown. i have half of it answered i just don’t know what to put for what EH and FG pl
    6·2 answers
  • Anupa's favorite fraction is equivalent to $\frac{3}{5}$. The sum of its numerator and denominator is $120$. What is the differe
    8·1 answer
  • Giving free brainiest yes but the only thing you need to do is give me a brainiest
    5·2 answers
  • HELP PLEASEEEE!!!
    12·1 answer
  • How many​ flowers, spaced every 3 ​in., are needed to surround a circular garden with a 125 ​-ft ​radius? Use 3.14 for (the pie
    10·1 answer
  • Helppppppppppppppppp
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!