1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gtnhenbr [62]
3 years ago
9

A package of four bottles of a sports drink cost $5.28. what is the cost per bottle

Mathematics
2 answers:
BabaBlast [244]3 years ago
8 0
5.28 divided by 4 because it was a package of 4.


5.28/4=1.32         $ 1.32 is cost per bottle
Dafna1 [17]3 years ago
3 0
$1.32 per bottle because you would divide $5.28 into 4 and get $1.32
You might be interested in
2 3/4 + 1 1/7= ?<br><br> What is this? I don’t get it, can somebody help me hurry! It’s due soon
Gemiola [76]

Step-by-step explanation:

first tiu need to find a common denominator. that's would 21. I hope you know what to do lol. then you make them improper fractions. SONT FORGET TO SIMPLIFY.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Simplify the following expression.
o-na [289]

Answer:

i dont know what you mean but

3x(4x-3) simplified is 12x - 4 or 12x+(-4)

3 0
3 years ago
Please do help I'm very confused
andreyandreev [35.5K]

Answer: 1,760 centimeters

Step-by-step explanation: Your Answer is above

4 0
3 years ago
Quickly please I have like 7 minutes of class
Vinvika [58]

Answer:

the question is blurry take a picture again

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
If h(x) = 6 – x, what is the value of (hxh) (10)
vova2212 [387]

For those who may need it in the future, the answer on e1010 is actually: C: 10

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 4 glue sticks cost $7.76.
    10·2 answers
  • How to convert a scientific notation into percent??
    9·2 answers
  • Is there more ounces in 1 ton than there are pounds
    8·2 answers
  • When the sum of 7 and three times a positive number is subtracted from the square of the​ number, 0 results. find the number?
    8·1 answer
  • How do I do this????
    7·1 answer
  • Simplify: 3u2 + 21u2
    11·1 answer
  • ABC is reflected over the y-axis. What are the vertices of
    9·1 answer
  • If i buy 300 shirt for 7,200 but sell them for 30 dollars each what will be the percent markup
    10·1 answer
  • The differences of 4 and a number x is 14
    11·2 answers
  • URGENT 100 POINTS
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!