Answer:
3
Step-by-step explanation:
if 1+1=2
than 2+1=3..
hope it is helpful
Average speed of Alishia is 19 kilometers per hour
Average speed is calculated by dividing the total distance that something has traveled by the total amount of time it took it to travel that distance. Speed is how fast something is going at a particular moment. Average speed measures the average rate of speed over the extent of a trip
Given :
Distance = 45.3 km
Time taken = 143 minutes = 143/60 =2.384 hours
∴ Average speed = 45.3/2.384 = 19 kilometers per hour
Thus the average speed of Alishia is 19 kilometers per hour.
Learn more about Average speed here :
brainly.com/question/17277454
#SPJ4
The unit rate is the amount of money divided by the total amount of whatever.
$7.96/5=1.592
so the cost per pound would be (rounded) $1.59
Answer:
exact form: x=-56/3
mixed number form: -18 2/3
Solve for x by simplifying both sides of the equation, then isolating the variable.
Ryan payed $125 per month. Steps below.
7,500 - 3,000 = 4,500
4,500 / 36 = 125.