1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexandr1967 [171]
2 years ago
14

Brief Exercise 23-1 Lopez Company uses both standards and budgets. For the year, estimated production of Product X is 534,000 un

its. Total estimated cost for materials and labor are $1,441,800 and $1,762,200. Compute the estimates for (a) a standard cost and (b) a budgeted cost. (Round standard costs to 2 decimal places, e.g. 1.25.) Materials Labor (a) Standard cost $ $ (b) Budgeted cost $ $
Business
1 answer:
guajiro [1.7K]2 years ago
6 0

Answer:

a. $6

b.  $3204000

Explanation:

Given:

  • Product X is 534,000 units
  • cost for materials $1,441,800
  • cost for labour: $1,762,200

(a) a standard cost

As we know standard cost is the cost of producing 1 unit and is recorded in a standard cost card. However, the cost of labor, materials and overhead are used to make a single unit, so

standard cost = unit variable cost =  the total cost / the total number of unit.

In this situation, the overheading cost is not gven, so the total cost:

= The cost of labor + materials

= $1,441,800 + $1,762,200

= $3204000

=> standard cost  = $3204000  / 534,000 = $6

(b) a budgeted cost represents the total costs

The total number of units * standard cost

= 534,000 * 6

=   $3204000

You might be interested in
According to Victor Vroom, which of the following is not considered a factor that influences motivation?
Gre4nikov [31]

Answer:

A, independence

Explanation:

Motivation can be defined as the stimulation of individuals to achieve a certain goal.

It can also be said to be the a force that drives the wants, needs, etc of an individual. Motivation have various influencing factors as well as several modes.

Factors that influences motivation include; valence, instrumentality, expectancy, etc.

Modes of motivation include; intrinsic, extrinsic, introjected and identified motivation.

From the above question, independence isn't a factor that influences motivation. This is because independence, according to the dictionary, can be said to be a state of freedom from something.

Freedom does not motivate a person to achieve anything as there will be no pressure or driving force or even an individual to encourage. This makes goals impossible to difficult to achieve.

Cheers.

7 0
3 years ago
Ivanhoe Company issued $1520000 of 6%, 5-year bonds at 95, which pay interest annually. Assuming straight-line amortization, wha
Mashutka [201]

Answer:

the journal entry to record bond issuance:

Dr Cash 1,444,000

Dr Discount on bonds payable 76,000

    Cr Bonds payable 1,520,000

amortization of discount on bonds payable = $76,000 / 5 = $15,000

coupon payment = $91,200

total interest expense per year = $106,200

total interest expense for the 5 year period = $106,200 x 5 years = <u>$531,000</u>

<u />

6 0
2 years ago
The campground will make the most economic profit whenit has property rights to a clean lake . True or False: The fish cannery w
babymother [125]

Answer:

hi your question is incomplete here is the complete question

Consider a lake found in the town of Center Barnstead,

The town has a campground whose visitors use the lake for recreation. The town also has a fish cannery that dumps industrial waste into the lake. This pollutes the lake and makes it a less desirable vacation destination. That is, the fish cannery's waste decreases the campground's economic profit.

Suppose that the fish cannery could use a different production method that involves recycling water. This would reduce the pollution in the lake to levels safe for recreation, and the campground would no longer be affected. If the fish cannery uses the recycling method, then the fish cannery's economic profit is $1,500 per week, and the campground's economic profit is $1,800 per week. If the fish cannery does not use the recycling method, then the fish cannery's economic profit is $2,000 per week, and the campground's economic profit is $1,000 per week. These figures are summarized in the following table.

Action

Profit

Fish Cannery

Campground

Total

(Dollars)

(Dollars)

(Dollars)

No Recycling 2,000 1,000  

Recycling 1,500 1,800  

Total economic profit is highest when the recycling production method is   .

When the fish cannery uses the recycling method, the campground earns $1,800−$1,000=$800$1,800−$1,000=$800 more per week than it does with no recycling. Therefore, the campground should be willing to pay up to $800 per week for the fish cannery to recycle water. However, the recycling method decreases the fish cannery's economic profit by $2,000−$1,500=$500$2,000−$1,500=$500 per week. Therefore, the fish cannery should be willing to use the recycling method if it is compensated with at least $500 per week.

Suppose the campground has the property rights to the lake. That is, the campground has the right to a clean (unpolluted) lake. In this case, assuming the two firms can bargain at no cost, the fish cannery will   the recycling method and will pay the campground   per week.

Now, suppose the fish cannery has the property rights to the lake, including the right to pollute it. In this case, assuming the two firms can bargain at no cost, the fish cannery will   the recycling method, and the campground will pay the fish cannery   per week.

ANSWER

  • True
  • True

Explanation:

The campground will make the most economic profit when it has property rights to a clean lake : True. this is true because the Fish cannery will be using the recycling method and from the table it is seen that when the recycling method is used The Campground make the most economic profit

The fish cannery will use the recycling method regardless of who has the property right : TRUE . this is because the Fish cannery will use the recycling method anyways because the recycling method would not pollute the water hence not interfering with the campground activities in case they own the property rights.

6 0
3 years ago
Your company has a cost differentiation strategy regarding its products. there are several new entrants into your saturated mark
gtnhenbr [62]

1) Change the nature of the product

2) Give away discounts

3) Reduce the price of the product compared to the competitiveness of the market

7 0
3 years ago
Acme-Jones Corporation uses a weighted-average perpetual inventory system. August 2, 24 units were purchased at $23 per unit. Au
Gnoma [55]

Answer:

Cost of goods sold= $816

Explanation:

Giving the following information:

Acme-Jones Corporation uses a weighted-average perpetual inventory system.

August 2: 24 units were purchased at $23 per unit.

August 18: 40 units were purchased at $25 per unit.

On August 29: 34 units were sold.

Weighted-average= (23 + 25)/2= $24

Cost of goods sold= 34*24= $816

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A few years ago, Simon Powell purchased a home for $235,000. Today, the home is worth $420,000. His remaining mortgage balance i
    5·1 answer
  • Your family runs a specialty ice cream parlor, Scoops. It manufactures its own ice cream in small batches and sells it only in p
    6·1 answer
  • g Handal Corporation uses activity-based costing to compute product margins. Overhead costs have already been allocated to the c
    8·1 answer
  • Shiffon Electronics manufactures music player. Its costing system uses two cost categories, direct materials and conversion cost
    10·1 answer
  • A company issued 70 shares of $30 par value preferred stock for $4,000 cash. The journal entry to record the issuance is:
    9·1 answer
  • In the soda industry, production costs per unit continue to fall as the firm expands. in this type of industry, smaller rivals t
    11·1 answer
  • You are cautiously bullish on the common stock of the Wildwood Corporation over the next several months. The current price of th
    8·1 answer
  • If you’re offered and no-interest loan, the amount of the loan should not exceed
    9·1 answer
  • In June 1985, Joseph Marcantuone and Robert Gieson purchased property located in East Orange, New Jersey. At the time of purchas
    15·1 answer
  • A proposed new venture will cost $85,000 and should produce annual cash flows of $30,000, $55,000, $40,000, and $40,000 for Year
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!