1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vinil7 [7]
3 years ago
13

the science club sold homemade cupcakes to raise money for a hiking trip they sold the cupcakes for 75 cents each they spent $38

.54 baking ingredients and make a profit of $105.50 write and solve the equation to determine the number of cupcakes the science club sold
Mathematics
1 answer:
AleksandrR [38]3 years ago
3 0
Well 105.50 \ 75 = 1.40 cents so 75 x 1.40 = 105 cupcakes sold by the science club 
 
You might be interested in
Mr. Walker asked his students to use the associative property to find an expression that is equivalent to (13 + 15 + 20) + (20 +
ozzi
HERES THE ANSWER AND EXPLINATION

⇒Associative property of Addition is applied for three real numbers.For, any three real numbers, A, B and C
≡A+B+C=A+(B+C)=(A+B)+C=(A+C)+B→→→Associative Property of Addition
that is , we can add any two numbers first and then the third number with them.
⇒Also, Commutative Property of Addition of two numbers says that for any two numbers , A and B
≡A+B=B+A
We have to find equivalent expression using Associative Property of the sum of set of three numbers
→→(13+15+20)+(20+47+18)
Answer Written by Jerry
→(20+13+15)+(20+47+18)
Answer Written by Layla
→(20+47+18)+(13+15+20)
The Expression Written by Keith and Melinda is Incorrect,because they haven't used the bracket Properly, as associative property says that you can add any two numbers first and then the third number among three numbers.
→→Number of Students who has applied the Associative property Correctly
Option B ⇒Two(Jerry, Layla)
8 0
3 years ago
Just to ensure I'm doing this method right, (for clarification)
EleoNora [17]
You are right i tried it and i got it right
4 0
3 years ago
Please hellp meeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Keith_Richards [23]

Answer:

The surface area of the figure is 124

Step-by-step explanation:


5 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP QUICK!!!! WILL GIVE BRAINIEST!!!!!
Kipish [7]

Answer:

From top to bottom:

Slope intercept Equation: y = \frac{3}{4} x+2   y=3x-2

Slope: 4    2

Y-int: (0,-2)  (0,10)

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary. $130 for 17 ft2. The unit rate is $ /ft2.
finlep [7]

Answer:

201

Step-by-step explanation:

I'm smart ok trust me ON this one if I'M wrong at least I tried

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Joe borrowed $2000 from the bank at a rate of 7% simple interest per year. How much interest did he pay in 5 years?
    9·2 answers
  • Factors of 30 add up to 9. what are they?
    13·2 answers
  • A machine produces 255 bolts in 24 minutes. At the same rate,how many bolts would be produced in 40 minutes?
    10·2 answers
  • What two numbers add to 7 and multiply to 10
    7·2 answers
  • -5+7m-20=20-2m<br> Multi-step equations
    6·2 answers
  • How many plants spaced every 5 in. are needed to surround a circular walkway with a 20-ft radius?
    11·1 answer
  • What is DG? 12 units 17 units 34 units 51 units
    8·1 answer
  • If the radius of a circle is 3, calculate the diameter.
    6·1 answer
  • Find the value of +x18 when =x8.
    12·2 answers
  • Three sevenths of num is 12.find<br> the number​
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!