1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexandra [31]
3 years ago
7

Work out the value of (2^3)^2​

Mathematics
1 answer:
aniked [119]3 years ago
7 0

Answer:

2^6

64

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Charlie runs a book rental business. He currently charges $3 per book and rents out an average of 38 books a day. According to a
Degger [83]

Answer:

The equation that models this scenario b(x)=(3+0.5x)(38-4x)

Step-by-step explanation:

First we convert 50 cent into dollar,

1 cent =\frac{1}{100} dollar

1 cent = 0.01 dollar

50 cent = 0.5 dollar

According to question,

x is the number of 50¢=$0.5 price increases.

b(x) is the revenue generated

He currently charges $3 per book.

i.e. price of book = 3+0.5x

Quantity or average = 38 per day

According to a study, for every 50¢ increase in rental price, the average business can expect to lose 4 rentals a day.

i.e. quantity became 38-4x

Revenue = Price × Quantity

The required equation is given by,

b(x)=(3+0.5x)(38-4x)

8 0
3 years ago
Help please thank you guys! Really appreciate it
dalvyx [7]

Answer:

1

Explanation:

Radius = C/2π

C is 6.28 and 2*pi is also 6.28

So 6.28/6.28 = 1.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone plz help
GenaCL600 [577]

Step-by-step explanation:

A=2πrh+2π {r}^{2}

= 2\pi.r(r + h)

= 2π(14).(14+29)

=2π .14.43

2 \times  \frac{22}{7}  \times 14 \times 43

= 2 \times 22 \times 2 \times 43

=3784 mm²

8 0
3 years ago
Divide the following complex numbers: (4-i)/(3+4i) ??
Mamont248 [21]

Given : \frac{(4 - i)}{(3 + 4i)}

Multiplying and Dividing with (3 - 4i)

\implies\frac{(4 - i)(3 - 4i)}{(3 + 4i)(3 - 4i)}

\implies \frac{(12 - 16i + 4i^2 - 3i)}{(9 - 16i^2)}

We know that i² = -1

\implies \frac{(12 - 19i - 4)}{(9 + 16)}

\implies \frac{8 - 19i}{25}

\implies \frac{8}{25} - \frac{19}{25}i

Option D is the Answer

3 0
3 years ago
Find each unit price which is the better buy explain electrical wire $1.89 for 3 ft 89 for 18 in
wel

Answer:

It all comes down to simplifying it to inches and price so id 18 in” is 0.89 cent’s thats every inch of that 18 is about 4 cents a in” and a $1.89 3 feet is about 5 cent’s

Step-by-step explanation:

So is the first would be a better deal because it is one cent cheaper!

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which is the correct product of the significant figures 3.278 and 4.23? . A.14 . B.13.9 . C.13.86 . D.13.865 . E.13.86594 . . Ex
    14·2 answers
  • I need help!!!!!<br> #1<br> 5 1/2 + 0.6x=16<br> #2<br> 5/9 divided by x = 3 3/4<br> Thanks!!!!!!!1
    13·2 answers
  • What is the equation of the quadratic graph with a focus of (3, 1) and a directrix of y = 5?
    14·1 answer
  • What is -3 and 3/8 as a mixed number?
    5·1 answer
  • A study was conducted to determine the mean birth weight of a certain breed of kittens. Consider the birth weights of kittens to
    11·2 answers
  • Help me solve for x. the angles they give to you are 138, 78, and 94. please help ​
    12·1 answer
  • 6,300,000,000 = 6.3 x 1,000,000,000
    7·2 answers
  • What the geometric mean of 4 and 8​
    13·1 answer
  • A city held a bike parade. 52 bikers rode in the parade, and 8 of them rode a fixed-gear bicycle.
    10·1 answer
  • Can someone be my friend
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!