In standard form, slope is always the negative of the x coefficient over the y coefficient.
If you dont want to have that memorized, you can use algebra to get the equation of the line into slope-intercept form (y=mx+b)
Set it equal to y
2x - 5y = 6
2x = 5y + 6
2x - 6 = 5y
(2/5)x - 6/5 = y
Now it is in slope intercept form. In slope intercept form, the coefficient multiplying with x is the slope of the line. Therefore, the slope equals 2/5.
5 equals the whole number 5?
Answer:
The answer world be 3.
Step-by-step explanation:
5 + 2² - 3(2) = 3
10 lbs of apples will cost $55
This is simple. First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
I hope I helped :)
Answer Best buy
Step-by-step explanation:
Correct me if I'm wrong!