1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
storchak [24]
3 years ago
7

18 POINTS! At the AoPS office, mice vary inversely with cats, that is, mice=k/cats, for some value of k. When there are 3r-19 ca

ts, there are 2r+1 mice, and when there are 6r-27 mice, there are r-5 cats. Find k. Please help, and do not answer with an "I don't know" or "Sorry, this is too hard." Thank you all!
Mathematics
1 answer:
Blizzard [7]3 years ago
8 0

Answer:

k=30

Step-by-step explanation:

The number of mice vary inversely with cats. This is written as:

Mice \propto \dfrac{1}{Cat} \\Mice = \dfrac{k}{Cat}

When there are 3r-19 cats, there are 2r+1 mice

2r+1 = \dfrac{k}{3r-19}\\$Cross multiply$\\k=(3r-19)(2r+1)

When there are 6r-27 mice, there are r-5 cats.

6r-27 = \dfrac{k}{r-5}\\$Cross multiply$\\k=(6r-27)(r-5)

Taking the values of k above, we have:

k=(3r-19)(2r+1) =(6r-27)(r-5)\\(3r-19)(2r+1) =(6r-27)(r-5)\\6r^2+3r-38r-19=6r^2-30r-27r+135\\$Collect like terms\\6r^2-6r^2+3r+30r-38r+27r-19-135=0\\22r-154=0\\22r=154\\$Divide both sides by 22\\r=7

Therefore:

k=(3r-19)(2r+1) \\=(3*7-19)(2*7+1)\\=(21-19)(14+1)\\=2*15\\k=30

You might be interested in
Will mark brainliest for whoever answers
stepan [7]

Answer:

6/10

Step-by-step explanation:

There are a total of 10 marbles, 2 red, and 4 green. So the probability you draw a red or green marble would be 6/10

6 0
2 years ago
Four CDs and 4 DVDs cost $164. The cost of the 4 CDs is half the cost of the
pochemuha

Answer:

Each CD cost $20.50

Step-by-step explanation:

You would divide the cost of the DVDs by 4: 164÷4=41

Now the CDs are half the cost of the DVDs so you would divide 41 by 2: 41÷2=20.50

Your answer would be $20.50

8 0
3 years ago
Still pretty confused on this.
aleksandrvk [35]
\displaystyle \sum_{i=3}^7(3i-1)=3\cdot3-1+3\cdot4-1+3\cdot5-1+\\\\ +3\cdot6-1+3\cdot7-1=8+11+14+17+20=70
7 0
3 years ago
What are the roots of the equation?
alexandr1967 [171]

Answer:

The answer is 2.  x = 2

Step-by-step explanation:

2 x 2 + 1x = 6

2 x 2= 4

4 + 1x = 6

4 - 4 = 0

6 - 4 = 2

1x = 2

1x / 1 = 1 <--- This gets cancled out but leave the x.

2/ 1 = 2

x = 2

4 0
3 years ago
TAKING TEST PLEASE HELP
kicyunya [14]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

just took the test ! (double checked:)

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Maria and Farida had 250 beads altogether. After Maria used 18 beads to make a bracelet and Farida gave away 2/5 of her beads, t
    15·1 answer
  • Given f(x) =<br> + 2, find f(0)
    9·1 answer
  • Which is grater: 25% of 15 or 15% of 25? Explain your reasoning using algebraic representations or visual models
    7·1 answer
  • Coffee cost $18.96 for 3 pounds was the cost of per pound of coffee let X be the number of pounds of coffee if I buy the total o
    8·2 answers
  • A recent survey found that 79% of Americans use the internet. If a city has a population of 72,000 how many people in that city
    8·1 answer
  • A shopkeper declares a 20% discount on his goods and sells it at a profit of 25%. What is the cost price of the goods if the mar
    7·1 answer
  • Find the slope of the line on the graph
    6·2 answers
  • Find the next three terms of each sequence
    9·1 answer
  • The probability that an event will occur is . Which of these best describes the likelihood of the event occurring? (5 points) Gr
    11·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $3.05 for 6 muffins what is the price per dozen
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!