Answer:
BRUH
Step-by-step explanation:
BRUH
97.45 / 5 = 19.49 per gallon
and then there is 21.95 per gallon
the better deal would be the 5 gallon bucket for 97.45 because if u buy it this way, it is cheaper by the gallon
22 students...16 boys
probability student will be a boy is 16/22 which reduces to 8/11 or 72.7%
Let me know if you can’t read anything
STEP 1:
BAGS OF FOUR
find number of bags needed to total 74 apples
= 74 ÷ 4 apples/bag
= 18.5 bags
*must round up to 19 bags because we cannot buy a partial bag
STEP 2:
BAGS OF FOUR
calculate price of 19 bags of 4 apples per bag
= 19 bags * $5/bag
= $95 for 19 bags of 4 apples/bag
STEP 3:
BAGS OF SIX
find number of bags needed to total 74 apples
= 74 ÷ 6 apples per bag
= 12.3333 bags needed
*must round up to 13 bags because we cannot buy a partial bag
STEP 4:
BAGS OF SIX
calculate price of 13 bags of 6 apples per bag
= 13 bags * $7 per bag
= $91 for 13 bags of 6 apples/bag
ANSWER: The smallest cost to buy 74 apples is $91.
Hope this helps! :)