1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mars1129 [50]
3 years ago
12

Solve 12|x|−7=8. Does anyone know how to do this?​

Mathematics
1 answer:
Travka [436]3 years ago
4 0

Answer:

8+8=16/12

x=16/12, 4/3

You might be interested in
Plz help i need it quick!!! simplify
ale4655 [162]

Answer:im not sure sorry

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
nolan is taking a multiple choice test his grade is given by the equation y=70-2x where y represents his final score and x repre
Fynjy0 [20]

Answer:

70 could represent the total number of points nolan can earn on the test

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Sam Salmon is interested in purchasing stock. He wants to determine the costs.
zubka84 [21]

1. 100 ABC, $16.25, $1,625, A. 97.68, B. $1,530.32

2. 100 DEF, $11.31, $1,131, A. $67.80, B. $1,062.20

3. 40 GHI, $9.15, $366, A. $21.96, B. $344.04

4. 100 JKL, $15.27, $1,527, A. $91.62, B. $1435.38

5. 100 MNO, $13.22, $1,322, A. $79.32, B. $1242.68

Hope This Helps!!!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Julio purchased some power tools totaling $2174 using a six-month deferred payment plan with an interest rate of 28.19%. He did
quester [9]
I believe you have to do a cross product formula.

2174/x = 28.19/100
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A case of 8 items costs $9.44 at Costco. What is the price of each item?
Anarel [89]

Answer: $1.18 per item

Step-by-step explanation:

9.44/8=$1.18 per item

5 0
1 year ago
Other questions:
  • Find the 9th term of the geometric sequence 9, -27, 81,
    13·1 answer
  • Estimate then ubtract 4 3/8 1 5/8
    5·1 answer
  • If an equation is an identity, how many solutions does it have?<br> zero<br> one<br> infinite
    7·2 answers
  • Which expression has the smallest value a -19 -34 22 47
    11·1 answer
  • What is the value of (Negative one-half)–4?
    12·2 answers
  • If mrs.hamm divides 7 pounds of potting soil equally into three flower pots,what is the weight of potting soil in one flower pot
    6·1 answer
  • Hugh pays $9.99 a month for an online movie rental service. The service allows him to rent and watch movies for $0.89 each. If H
    13·1 answer
  • Im really bad in math so could anybody help me
    9·2 answers
  • What is the slope of (-9, 8) and (3,- 12)
    15·2 answers
  • Which sentence states the author’s point of view of microloans?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!