1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
N76 [4]
3 years ago
5

Solve: (15/x)+(9x-7)/(x+2)=9

Mathematics
1 answer:
hram777 [196]3 years ago
3 0

Answer:x=3

Step-by-step explanation:

D( x )

x+2 = 0

x = 0

x+2 = 0

x+2 = 0

x+2 = 0 // - 2

x = -2

x = 0

x = 0

x in (-oo:-2) U (-2:0) U (0:+oo)

(9*x-7)/(x+2)+15/x = 9 // - 9

(9*x-7)/(x+2)+15/x-9 = 0

(x*(9*x-7))/(x*(x+2))+(15*(x+2))/(x*(x+2))+(-9*x*(x+2))/(x*(x+2)) = 0

x*(9*x-7)+15*(x+2)-9*x*(x+2) = 0

9*x^2-9*x^2+8*x-18*x+30 = 0

30-10*x = 0

(30-10*x)/(x*(x+2)) = 0

(30-10*x)/(x*(x+2)) = 0 // * x*(x+2)

30-10*x = 0

30-10*x = 0 // - 30

-10*x = -30 // : -10

x = -30/(-10)

x = 3

x = 3

You might be interested in
Help me with this please
lutik1710 [3]
<h3>Answer:</h3>

4.42×10^34 molecules/min

<h3>Step-by-step explanation:</h3>

Multiply the various factors, along with the unit conversion (60 s/min).

... (3.35×10^25 molecules/L) × (2.2×10^7 L/s) × (60 s/min)

... = (3.35×2.2×60)×10^(25+7) molecules/min

... = 442.2×10^32 molecules/min

... ≈ 4.42×10^34 molecules/min

_____

<em>Comment on scientific notation problems</em>

Your scientific or graphing calculator will allow you to enter and display numbers in scientific notation.

7 0
3 years ago
What is the range of this function?
Sauron [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

The answer is 2,4,3 and -9

The range is the y value

5 0
2 years ago
Factorise x2 + x - 30
Likurg_2 [28]

Answer:

If your polynomial is x^2+x-30, then your answer is (−5)(+6)

3 0
3 years ago
After spending 5/9 of his money, David has<br>$36 left. How much money did he have at first?​
liq [111]
81 dollars at first
8 0
2 years ago
The cost of toilet paper is 9.99 for 9 rolls, what is the price per roll of toilet paper?​
vampirchik [111]

Answer:

$1.11

Step-by-step explanation:

Find the price per roll by dividing the cost by the number of rolls:

9.99/9

= 1.11

So, the price per roll of toilet paper is $1.11

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A rectangle has an area of 192 square inches. Find it’s length and width if the length is 3 times the width
    5·1 answer
  • Look at number 17. What did I do wrong?
    11·2 answers
  • Paul and jose are trying to measure the height of a tree. paul is standing 19m from the foot of the tree and measures the angle
    7·1 answer
  • Two pentagons are similar with a scale factor of 3/7
    9·1 answer
  • Tyler and Eric coach the Fairlawn Middle School soccer team. They are hosting the soccer team's pasta dinner tonight for the pla
    5·1 answer
  • Buddy painted (1/5) of the 320 nutcrackers.How many nutcrackers did buddy paint
    14·2 answers
  • What is 11/12 divided by 1/3
    9·2 answers
  • PLEASE HELP I NEED THIS ASAP I WILL MARK YOU THE TOP!!!!
    8·1 answer
  • Brainliest if correct
    11·1 answer
  • Hellpp please!!!!!!!!
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!