1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NeX [460]
3 years ago
12

Which of the following is the probabilty against drawing a heart from a standard deck of 52 cards?

Mathematics
1 answer:
nevsk [136]3 years ago
3 0
 <span>p = 39/52 = 3/4 = 0.75
</span>
13 cards each of 4 different suits
if you draw a card, there are 39 cards that
are not hearts out of 52 all together.
You might be interested in
5. Which integer best represents a deposit of $37? *<br> A. 37<br> B. −37<br> C. −⎪37⎥<br> D. −⎪−37⎥
aev [14]

Answer:

A. 37

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
HELP YALL HELP PLEASE ​
kumpel [21]

Answer:

66 ur welcome

7 0
2 years ago
The GCF of an odd number and an even number is always even
Oxana [17]
The answer is No it is not
7 0
2 years ago
Yoda soda is the intergalacatic party drink .You are throwing a party and you need 5 liters of Yoda soda for 12 guest. If you ha
aksik [14]

Answer:

15 liters

Step-by-step explanation:

Given:

We need 5 liters of Yoda soda for 12 guest.

To find:

If we have 36 guest how many liters of Yoda soda we need.

Solution:

<u>By unitary method:</u>

For 12 guests, we need liters of Yoda soda = 5

For 1 guest, we need liters of Yoda soda = \frac{5}{12}

For 36 guests, we need liters of Yoda soda = \frac{5}{12}\times36=\frac{180}{12} =15\ liters

Therefore, we need 15 liters of Yoda soda for 36 guests.

7 0
2 years ago
Victoria bought a jacket in the sale which had 20% off. If it cost ?36 on sale what did it cost before the sale?
Basile [38]

Answer:

The jacket costs $45

Step-by-step explanation:

In order to find this, notice that the price of the sale represents 80% of the total cost. This is because we took 20% away with the sale. Now we can find the overall amount by dividing the sale cost by the amount it represents.

$36 / 80% = $45

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Willow Brook National Bank operates a drive-up teller window that allows customers to complete bank transactions without getting
    14·1 answer
  • Is 8.4 an irrational number?
    10·2 answers
  • Brainliest question please help me now plz
    15·2 answers
  • A solar powered water pumping system in Desert Range, Utah, has six solar panels, each containing 6 rows modules. Each row has 6
    5·1 answer
  • 46=f/10 – (-43) f = ?
    12·1 answer
  • Simplify3√2<br><br>√6− √3<br><br>+<br><br>2 √3<br><br>√6+ 2<br><br>-<br><br>4√3<br><br>√6− √2​
    9·1 answer
  • Carpenter A can make a table in 5 hours while carpenter B takes 6 hours to make a table. Working together. how long will A and B
    14·2 answers
  • Solve the equation. You will not get credit if you do not show your work or 4 points
    15·1 answer
  • Type the integer that makes the following addition sentence true:
    14·1 answer
  • ANSWER THIS TO GET 23 POINTS AND BRAINLIEST
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!