1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
givi [52]
3 years ago
11

Can you guys please help me? I understand everything but the last step.​

Mathematics
1 answer:
MariettaO [177]3 years ago
8 0

Answer:

It is because you have to get rid of the power of 2 from c. In order to get rid, you have to square root it on both sides :

c² = 74

√(c²) = √74

c^(1/2×2) = √74

c = √74

Using Indices formula, (a^m)^n = a^(mn)

You might be interested in
What is the volume of this cube?
jolli1 [7]

Answer:

v=a3

Step-by-step explanation:

the internet told me

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find f(x) if it is known that f(x+3)=4x+12.
MArishka [77]

Solution:

we are given that

f(x+3)=4x+12

we have been asked to find f(x).

we can find the value of f(x) by re-writing the given function in the form of f(x+3) and thereafter we will replace (x+3) by x.

we can re-write the given function as below

f(x+3)=4(x+3)\\\\\Rightarrow f(x)=4x\\

Hence the expression representing f(x) is f(x)=4x+3.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Customers arrat a service window according to a poisson process with an average of 0.2 per minute.
suter [353]

Answer:

Step-by-step explanation:

Given that customers arrat a service window according to a poisson process with an average of 0.2 per minute

=  12 per hour.

a)  the probability that the time between two successive arrivals is less than 6 minutes

= For one hour more than 60/6 =10 customers arrive.

P(X>10) = 0.6528

b) Prob that there will be exactly three arrivals during a given 10-minute period

P(x=3) for average 2

= 0.1804

3 0
2 years ago
Please brainliest and 50 points a blueprint of a room drawn in a coordinate plane, using an appropriate scale
Inga [223]

Answer:

x= 45

Step-by-step explanation:

90-45=x

3 0
3 years ago
Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 10 oz for $10.98.
Pachacha [2.7K]
Answer is C.) $0.42/oz
3 0
3 years ago
Other questions:
  • HURRY ANSWER AS FAST AS YOU CAN WHO EVER FINISHES FIRST I WILL MARK BRAINIEST DONT LEAVE AN EXPLANATION JUST ANSWER
    10·2 answers
  • A carpenter makes legs for 3-legged stools and 4-legged tables. He makes a total of 57 legs. He could have made legs for how man
    5·2 answers
  • Harry buys a sofa set that costs $2000.00. He pays for it by installments at an interest rate of 5% per year. What is the total
    12·1 answer
  • A 2-yard piece of ribbon costs $8.46. What is the price per foot?
    7·1 answer
  • Please help!!!!
    11·1 answer
  • For a line that goes through points (2,-2) and (1.-6), what is the equation
    8·1 answer
  • Krutika, David and Mark share some sweets in the ratio 1:2:5. Krutika gets 15 sweets. How many did Mark get?
    5·1 answer
  • Plz plz huty The chart below shows Mrs. Thompson's grocery bill. What is the average amount Mrs. Thompson spent on groceries?
    11·2 answers
  • You can buy 5 cans for green beans at the Village Market for $3.60. You can buy 10
    6·2 answers
  • Note: Enter your answer and show all the steps that you use to solve this problem in the space provided. Solve the inequality. E
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!