Answer:
False
Step-by-step explanation:
the domain is the set of numbers you can plug in, and the range is what comes out
4 is shown in both ovals, but we see that there is no arrow pointing from the left oval to the 4 in the right oval, meaning that no value in interval [1,5] has a value of 4.
3 3/4 + 1 1/4 + 2 2/4
3/4 + 1/4 + 2/4 = 1 1/2
3 + 1 + 2 + 1 1/2 = 7 1/2 cups total
Answer:
25 cents/ounce
Step-by-step explanation:
The unit rate means how much is one of the thing you are working with. In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost. So divide $3.93 by 16
$3.93/16 = $0.245625
Since we're working with money, round to the nearest hundredth
Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce
Answer:1/3 i dont know if this is right i just kindly copied the guy on top
Step-by-step explanation:
Answer:
t = -1, 2
Step-by-step explanation:
Step 1: Define
h(t) = -5t² + 5t + 10
Step 2: Factor
h(t) = -5(t² - t - 2)
h(t) = -5(t - 2)(t + 1)
Step 3: Find roots
0 = -5(t - 2)(t + 1)
0 = (t - 2)(t + 1)
t - 2 = 0
t = 2
t + 1 = 0
t = -1