1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
8_murik_8 [283]
3 years ago
14

Need help with this math problem

Mathematics
1 answer:
zheka24 [161]3 years ago
6 0

Answer:

m<1 = 51

m<2 = 61

m<3 = 29

Step-by-step explanation:

three angles of a triangle = 180

so knowing that add 68 + 61 to get 129

now subtract cause the last angle will = 180-129 = 51

for angle two is 61 cause their congruent

now we have one angle = 90 and another 61

add them 90+61= 151

now subtract 180-151 = 29

You might be interested in
4. What is the mass of a truck if it produces a force of 14,000N while accelerating at a rate of
PtichkaEL [24]
2800 is the mass of the truck
6 0
3 years ago
Donna is planning to take a trip to Spain that will cost $2,927. She has already saved $1,852. To earn the rest of the money, Do
docker41 [41]

Answer:

the answer would be the one with 25x+1,852=2,972

Step-by-step explanation:

please mark brainliest

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Angus Cut His Neighbors' Lawns For The Summer. By The End, He Had $325 In His Lawn-cutting Bank Account And He Paid A Total $75
rodikova [14]

Answer:

C. N = 400 / 10

Step-by-step explanation:

Lawn-cutting Bank Account = $325

Amount paid for gas = $75

Total amount earned = Lawn-cutting Bank Account + Amount paid for gas

= $325 + $75

= $400

Amount earned per every lawn he mowed = $10

How Many Lawns Did He mow?

Let N = number of lawns he mowed

N = Total amount earned / Amount earned per every lawn he mowed

N = 400 / 10

N = 40 lawns

5 0
2 years ago
A circle has a center at Left-parenthesis 3 comma 5 right-parenthesis. The point Left-parenthesis 3 comma 8 right-parenthesis is
svet-max [94.6K]
The correct answer for this question would be option B) 18.8 units or the second option.
5 0
3 years ago
Is 55 miles per hour a unit rate ?
sveticcg [70]

Answer: wait I was wrong I saw thinking about something else

yes that is a unit rate.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Janelle is planning a party. The cost for 20 people is $290. The cost for 45 people is $590. Write the equation in slope interce
    13·1 answer
  • Help with this algebra question please <br> thank you
    11·2 answers
  • This is a giveaway please​
    6·2 answers
  • If 2 sodas and 3 hot dogs are $17 while 5 sodas and 6 hot dogs are $38.75 - how much are each separately?
    13·1 answer
  • Ken ate 2?7 of the chocolate bar one day and 8?14 the next day. How much of the chocolate bar did Ken eat?
    14·1 answer
  • How can you find the whole in a percent problem?
    6·1 answer
  • Find the value of b in rectangle
    11·1 answer
  • Can anyone help me fast?
    7·2 answers
  • HELP ME I AM BEING TIMED!!!
    11·1 answer
  • Please help me with this problem ! would appreciate it!!!
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!