1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vlad [161]
3 years ago
14

[(b+3)÷(a–2)](−4) if a=−5, b=6.

Mathematics
1 answer:
finlep [7]3 years ago
6 0
9/-7 x -4=

36/7

Hope it helps
You might be interested in
the town of lantana needs 14,000 for a new playground. Lantana elementary school raised 5,358, Lantana middle school raised 2,83
Alecsey [184]
Assuming the question is "how much more money needs to be raised..."

Add the contributions:

5,358 + 2,834 + 4,132 = 12,324 < this is the current total amount raised. subtract this from the goal, 14,000 to find out much more money is needed for the playground.

14,000 - 12,324 = 1,676

Answer: $1,676  is still needed in order to create the playground. 

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find Value Of X. Help haahahhnak
Sergeu [11.5K]
Don’t click the link.
6 0
3 years ago
Is it a function????
Troyanec [42]
Yes... according to what I know:)Let
me know if I’m wrong
7 0
3 years ago
Anna said that the product of 7/8 · 1 1/2 = 7/2<br><br>How can you tell that her answer is wrond?
Mazyrski [523]

Here is your answer:


1 1/2 = 3/2


7 × 3 = 21

8 × 2 = 16

Divided to equal 1\frac{5}{16} <--- Real answer:



The reason why she multiplied her answer wrong, she also "kept her original numerator and denominator."


Hope this helps!

5 0
3 years ago
(Please help quick! will do brainliest!!)
Kaylis [27]

Answer:

110

Step-by-step explanation:

that's what I got, I apologize if it's incorrect

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Perform the indicated operation and simplify show work please:
    9·2 answers
  • Find the degree of the term.<br> The degree of 2x is
    7·1 answer
  • -8 (1+11a)?????????????????
    6·2 answers
  • The cost for an eighth-grade party is $450 for room rental, entertainment, and
    6·1 answer
  • A 3-pack of felt-tip pens cost $0.51. What is the unit price
    5·2 answers
  • I accidentally clicked the top answer which one is correct?! Please let me know!! Thank you!
    6·2 answers
  • PLS HURRY<br> Use the protector to measure the angle.
    6·1 answer
  • 0.075538 to 2 decimal place<br> 0.081770 to 3 significant figure
    15·1 answer
  • I WILL MARK 5 STARS! PLSSS FAST! At noon, the temperatures in Portland, Maine and Phoenix, Arizona had opposite values. The temp
    12·1 answer
  • F(x) = x/2 - 3 and g(x) = 3x² + x − 6, find (f+ g)(x)
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!